Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="221156"]
Подготовка к школе

Ментальна арифметика: плюси і мінуси методики

0
Ментальна арифметика – це особлива методика розвитку інтелекту, яка за останні роки набула величезної популярності у батьків. Діт

Ментальна арифметика – це особлива методика розвитку інтелекту, яка за останні роки набула величезної популярності у батьків. Діти, які займаються за цією методикою, демонструють високі успіхи в навчанні, легше адаптуються до шкільному середовищі і набагато швидше вирішують логічні завдання.

дівчинка, школа Ментальна арифметика: плюси і мінуси методики

Джерело: freepik

Про ментальну арифметику у матеріалі:

Методиці близько 5 тисяч років, хоча популярною вона стала не так давно — всього чверть століття тому завдяки зусиллям турецького дослідника Халіта Шена.

Багато століть людство здійснювало розрахунки, будувало величезні споруди, сіяло і збирало врожай, торгувало без використання обчислювальних машин. Відрізок історії, пов’язаний з комп’ютерами – просто мить у порівнянні з усіма попередніми тисячоліттями, коли люди рахували про себе і на папері. Людський розум здатний тримати в умі числа, зіставляти їх, проводити обчислення і запам’ятовувати проміжні результати. Саме на розвиток обчислювальних навичок у дітей і спрямована ментальна арифметика.


До речі, дана методика дозволяє розвивати обидві півкулі, хоча більшість з нас активно користуються тільки лівою – тією, що відповідає за обчислювальні навички, логічне мислення. Праве – творче – у більшості людей розвинене слабше. Ментальна арифметика дозволяє розвинути обидві півкулі, створюючи між ними міцні зв’язки.

Особливості методики

Система ментальної арифметики розрахована на дітей 4-12 років, бо саме в цьому віці мозок росте і розвивається дуже швидко, дозволяючи миттєво освоювати нові знання і запам’ятовувати великі пласти інформації. Дитина, котра опанувала принципи ментальної арифметики, зможе робити в розумі складні обчислення, причому збереже цю здатність на все життя за умови регулярних тренувань.

На початку для навчання дітей використовують спеціальні рахунки – абак і їхні власні руки. Але в подальшому малюки вчаться бачити рахунки тільки в своїй уяві і виконувати найскладніші обчислення в розумі.

Абак, або як його ще іноді називають «абакус» (це китайська назва, в Японії їх називають «соробан»), являє собою порахунки, на спицях яких розташовано по п’ять кісточок. Доведено, що мозок людини найпростіше запам’ятовує якраз близько п’яти предметів. У верхній частині абаку розташована одна кісточка, а знизу – чотири, ось як раз ті п’ять кісточок, які може легко запам’ятати наш мозок, не застосовуючи ніякої спеціальної методики. Саме тому методика називається «ментальної», тобто такою, що адаптована і підлаштована під нашу свідомість.

абак, соробан для ментальної арифметики

Джерело: Instagram @mindskills.store

Оптимальний розклад для занять – 1-2 рази в тиждень в групі не більше 10 осіб. Чим ще хороша методика, так це тим, що уроки побудовані в ігровій формі. Діти не просто сидять і рахують, у них є можливість вільно рухатися, міняти рід занять: рахувати, розгадувати головоломки, малювати. Саме тому інтерес до занять у малюків не згасає, і вони здатні легко освоїти великі обсяги нової інформації.

Етапи навчання ментальній арифметиці

Все навчання умовно ділиться на три етапи:

 • розрахунки на абаці;
 • обчислення за допомогою уявного абака;
 • постійне ускладнення завдань.

Основна мета ментальної арифметики – розвинути пам’ять і концентрацію дитини, оскільки йому доводиться повністю зосереджуватися тільки на процесі рахунку, запам’ятовуючи безліч цифр і логічних операцій. Варто тільки на мить відволіктися – і послідовність буде загублена.

При використанні методу ментальної арифметики розвиваються не тільки зорова пам’ять і швидкість реакції, а й дрібна моторика, уяву і інтуїція.

Висока здатність концентруватися і хороша пам’ять стануть для дитини гарними помічниками в школі, допоможуть легше засвоювати програму і ефективніше витрачати час, випереджаючи однолітків.

У перший рік вашого малюка навчать швидко додавати і віднімати числа, далі – заняття присвячують навчанню множити і ділити. В цілому, навичкам ментальної арифметики дитину можна навчити за 2-3 роки.

цифри Чому, крім рахунку, вчить ментальна арифметика

Джерело: freepik

Чому, крім рахунку, вчить ментальна арифметика

Навички, які набуває дитина під час навчання ментальній арифметиці, можуть серйозно допомогти йому в дорослому житті.

 • По-перше, методика вчить максимально зосереджуватися на вирішенні однієї, найважливішої на даний момент, задачі.
 • По-друге, щоденні тренування у швидкому вирішенні завдань у подальшому допомагають приймати швидкі рішення в усіх сферах життя.
 • По-третє, раз по раз успішно справляючись з вирішенням складних завдань, малюк набуває впевненості в собі. А це також допоможе йому в подальшому справлятися з багатьма складними життєвими завданнями.
 • Ментальна арифметика активно розвиває дитячу уяву, а це допомагає дитині мислити нестандартно. У багатьох ситуаціях – це крок до успіху.
 • Крім того, завдяки гармонійному розвитку обох півкуль мозку, центри, відповідальні за емоції і спілкування, постійно активні. А значить, що дитина буде легко знаходити спільну мову з людьми, заводити нових друзів, вміти використовувати активні навички комунікації.
школяр

Джерело: freepik

Ментальна арифметика — плюси і мінуси методики

Серед безперечних плюсів, як уже говорилося:

 1. розвиток логічного мислення і дрібної моторики;
 2. вміння швидко проводити обчислення в розумі;
 3. тренування пам’яті;
 4. підвищення інтересу до навчання – коли дитина розуміє, що робить великі успіхи на заняттях ментальною арифметикою, він переносить свою впевненість і на шкільні уроки;
 5. підвищення концентрації уваги;
 6. гармонійний розвиток обох півкуль мозку.

Серед мінусів фахівці називають:

 1. поспіх і відповідно – велику кількість помилок у вирішенні завдань через те, що дитина іноді втрачає сенс дій, які вона робить;
 2. фізичні і психологічні перевантаження дитини – через порушення режиму дня і через те, що йому не подобаються заняття.

ВАЖЛИВО! Викладанням на курсах ментальної арифметики повинні займатися тільки дипломовані педагоги і психологи. Перед записом краще відвідати пробний урок – не факт, що вашому малюку сподобаються заняття. А примус ніколи не дасть хороших результатів.

Ментальна арифметика не замінить шкільну математику: на уроці діти вчаться не просто рахувати і обчислювати, вони вчаться думати, вибудовувати логічні зв’язки, вирішувати завдання, вони запам’ятовують формули, вирішують рівняння. Але ментальна арифметика дозволить робити це швидше, оскільки у дитини будуть добре розвинені навички рахунку, сформовано вміння концентруватися. У деяких країнах ментальна арифметика стала частиною загальношкільної програми, наприклад, в Китаї. Це розвиток ще одного боку особистості, навик, який точно не буде зайвим!


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты