Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="165130"]
Харчування

Харчування дитини в мегаполісі: правильні харчові звички

Old date: 2017-11-24
Current date: 2023.03.27
New date: 2021.11.12
1
Життя у великому місті динамічне і мінливе. Мегаполіс вимагає особливого способу життя та харчової адаптації. Незмінним залишається тол

Життя у великому місті динамічне і мінливе. Мегаполіс вимагає особливого способу життя та харчової адаптації. Незмінним залишається лише прагнення батьків забезпечити здоров'я своїх дітей.

харчові звички

Джерело: pixabay.com

Про те, як адаптувати раціон дитини під активний ритм життя у мегаполісі, розповіла наш експерт дієтолог-гастроентеролог Галина Незговорова.

Галина Незговорова
Галина Незговорова
Дієтолог-гастроентеролог вищої категорії з 23-річним стажем практичної роботи, лікар клініки "Борис", науковий співробітник ГУ "ННЦРМ ​​НАМН України", експерт рубрики "Поради дієтолога "Сніданка 1+1"  

Підлаштовуємось за смаками?

Іноді на дитячому майданчику можна почути скаргу мами: "Він у мене, поки цукром не посиплю, нічого не їсть". Або: «Брокколі? Дитині? Про що ви розмовляєте! Та він овочі взагалі не їсть, не любить і все тут!

Справді, вроджена (вірніше, відповідна конституції дитини) нелюбов до деяких продуктів і вроджена перевага м'яса солодкому і навпаки дійсно існує. Але її «керівна роль» в організмі значно перебільшена.


Набагато частіше харчовими уподобаннями дитини керують звички, сформовані в ранньому дитинстві, можна сказати – з першим прикормом. Нелюбов до овочів часто й пояснюється помилкою у введенні прикорму: якщо першими давати крихті фрукти, овочі можуть здатися йому трохи згодом зовсім несмачними. І ось вона – нелюбов до овочів, не вроджена, а сформована.

Приблизно так само справа з багатьма харчовими звичками дитини. І найшкідливіші з них ми прищеплюємо дитині самі. Іноді – через незнання, іноді – з легковажності.

Роздільне харчування

На жаль, навіть у елітних дитячих садках меню дитини дуже часто формується неправильно. Приділяючи увагу харчової цінності раціону малюка, з уваги зовсім упускається постулат необхідність дотримання принципу роздільного харчування.

Картопля або макарони з м'ясом – традиційна для дитячого садка страва, є дуже шкідливою для травлення. На жаль, вплинути на це на рівні дитячого садка дуже складно, залишається дотримуватися цього принципу вдома.

М'ясо можна їсти тільки з овочами, вуглеводні продукти (макарони, каші - крім гречаної, вона сумісна з м'ясом, картопля) з білковими (м'ясом, рибою) - несумісні. У такому поєднанні вони дуже тяжко перетравлюються. І звичні запори – звичайне наслідки такого меню.

Абсолютним «егоїстом» є молоко – його можна пити лише «на відстані» довжиною не менше години (від важкоперетравлюваного типу м'яса – не менше 2-х годин) від будь-яких інших продуктів. І так далі: існують спеціальні таблиці сумісності продуктів, знати їх хоча б в основних їхніх рисах потрібно всім, хто хоче, щоб їхні діти були здорові.

салат з овочів

Джерело: pixabay.com

питний режим

Не привчайте дитину запивати будь-яку їжу (навіть овочі та фрукти) будь-чим: компотом, чаєм, чистою водою. Винятком із цього правила є лише дуже суха їжа, яку важко розжувати без додаткової (крім слини) рідини. Це може бути, наприклад, сухарики. Але як часто ми даємо дитині як сніданок або обід просто сухар? Будь-яку іншу їжу запивати не можна.

Вода розводить шлунковий сік і утруднює травлення. І найбільш невинним наслідком запивання їжі компотом (або будь-якою іншою рідиною) може бути відрижка. І знову-таки: довге, але не повне перетравлення їжі, зашлакованість організму і, як наслідок – виникнення різноманітних захворювань шлунково-кишкового тракту.

чай

Джерело: pixabay.com

Не поспішайте!

Раз і назавжди викресліть зі свого лексикону фразу «Так їж швидше!» Так, малюк не повинен сидіти за столом по годині, роздивляючись за вікном зимові пейзажі. Він повинен зосередитись на їжі, це зрозуміло. Але ковтати їжу погано пережованими шматками - це набагато важчий «гріх», який тяжким вантажем (у буквальному сенсі) падає на дно шлунка і може відгукнутися захворюваннями шлунково-кишкового тракту, особливо при спадковій схильності до них.

Вимкніть газовану воду!

Педіатри наполягають на тому, щоб до п'яти років газовані напої у раціоні дитини не з'являлися, навіть якщо вони перебувають у категорії дитячих товарів. Справа в тому, що газовані напої перенасичені консервантами, барвниками, а особливо цукром, який дуже шкідливий не тільки для зубів дитини, але і для всього організму. А особливо для ендокринної системи.

Крім того, науково доведено, що вживання солодких газованих напоїв може стати причиною появи каменів у нирках через фосфорну кислоту, якою нерідко підкислюють ці напої.

Табу на напівфабрикати

Заведіть собі гарну звичку – читати етикетки перед тим, як купити дитині якийсь продукт, уже готовий до вживання або, що ще важливіше, що вимагає якоїсь кулінарної доробки. В останньому випадку, сподіваючись на свою майстерність, ми нерідко втрачаємо пильність по відношенню до «бази», на підставі якої ви збираєтеся приготувати малюкові смакота.

Спробуйте робити це постійно б протягом тижня і вмовляти вас відмовитися від звички купувати дитині, наприклад, збиті вершки в супермаркеті, щоб «прикрасити» ними такий корисний фруктовий салат, не доведеться.

напівфабрикати

Джерело: https://pixabay.com/

Функціональні продукти

Основні складові здоров'я дитини за ступенем їхньої значущості можна побудувати так: генетика – 15%, медична підтримка – 15%, довкілля – 20%. Проте найважливіше спосіб життя. Його внесок у здоров'я – 50%. Для мешканця міста це проблемна область. Тривале перебування у приміщеннях, відсутність адекватного фізичного навантаження, забруднення довкілля. Вплив цих факторів посилюється порушенням правильного режиму харчування.

Жителі міст їдять нерегулярно, одноманітно та схильні до переїдання у другій половині дня. Як наслідок, в організмі виникає нестача вітамінів, біологічно значущих елементів та інших корисних речовин. Правильне харчування - основа здоров'я дорослих та дітей. Але звичка харчуватися правильно закладається у дитинстві. Подбайте про це!

Для боротьби з негативними наслідками міського життя з'явилися функціональні продукти. Це спеціальні харчові продукти, які призначені для регулярного вживання, які допомагають заповнити дефіцит поживних речовин та знизити ризик розвитку захворювань. Один з яскравих представників цієї категорії - функціональне молоко з вітаміном D3, його звичайно варто давати діткам з трьох років.

Як правило, таке молоко піддається УВТ-обробці, яке допомагає зберегти без втрат і на тривалий час важливі для організму людини компоненти. Деякі з них – наприклад, казеїн та лактоза – не зустрічаються в інших продуктах харчування. Додавання D3 дозволяє добрати добову норму цього вітаміну, чого найчастіше неможливо досягти при звичайному харчуванні. Без D3 кальцій та фтор, яким багате молоко, не засвоюється в організмі дитини.

Мама готує вдома

Безумовно, такий підхід вимагає багато часу на те, щоб розумітися на корисних і шкідливих властивостях різних продуктів і добавок. Також необхідно добре орієнтуватися в сучасних харчових трендах і віяннях, щоб розуміти, які продукти нині корисні і підходять саме для організму вашого малюка.

Це також непросте завдання щеплювати правильні харчові звички. Потрібно вміти правильно приготувати продукти за допомогою гасіння на пару в мультиварці. Нарешті, якщо мама працює потрібно виділити час для приготування свіжих страв.

мама та тато готують

Джерело: https://pixabay.com/

Можна ходити у правильні ресторани

На перший погляд, цей спосіб допомагає скоротити шлях до здорового харчування. Однак і дана модель також потребує значних витрат часу від свого послідовника. Щоб підібрати індивідуальне меню, необхідно бути в курсі ресторанного життя міста, ходити до різних закладів, постійно актуалізувати свій кулінарний досвід.  

Батьки повинні бути впевненими у якості продуктів та технології їх приготування. Крім того, з'являється додатковий обмежуючий фактор – фінансові витрати, що зросли. 

Замовлення страв на будинок

Тут є два основних типи сервісів. Одні пропонують швидко приготовлену корисну їжу, яка втамовує почуття голоду, але може негативно вплинути на організм. Інші допомагають розробити та підібрати меню, виходячи з добових потреб вашої сім'ї в енергії та корисних мікроелементах з урахуванням переваг у продуктах кожного члена сім'ї. Це один із самих індивідуально орієнтованих підходів у формуванні раціону харчування і, водночас, один найдорожчих.

Харчування у закладах фастфуду

Швидко та недорого. Як правило, їжа в таких закладах містить багато швидких вуглеводів, які забезпечують сплеск енергії, хоч і не на тривалий час. Але користь від такого харчування для вашої дитини, м'яко кажучи, є сумнівною.

фаст-фуд

Джерело: https://pixabay.com/

Вегетаріанство та сироїдіння

Його також можна виділити на окремий тренд міського харчування. Дуже популярна в даний час концепція, яка потребує обережного підходу. Вегетаріанці переконані, що правильне харчування має складатися зі злакових, бобових, жирів рослинного походження (оливкова, кунжутна та лляна олії), сухофруктів, насіння, фруктів та овочів. Рішення батьків про відмову від м'ясної їжі необхідно приймати, ґрунтуючись на особливостях свого організму та організму дитини.

Наприклад, найсуворіші вегетаріанці - вегани зовсім відмовляються від їжі тваринного походження, виключаючи з раціону навіть молоко та яйця. Існують випадки, коли здоров'я дитини цього не дозволяє.

Свята - не виняток із правил

Постарайтеся зробити так, щоб діти не постраждали під час застіль. Будь то день народження, Новий рік, Різдво, сімейний корпоратив, чиєсь весілля, новосілля, ювілей.
Поменше майонезів. На жаль, дуже багато салатів заправляються майонезом, про шкоду яких знають усі. Постарайтеся змінити цю традицію: є маса найсмачніших салатів та основних страв, у яких майонез не потрібен. А якщо вже без цього – ніяк, то застосовуйте майонез домашнього приготування.
Не доїдайте! Рядний святковий стіл у більшості сімей скасовує «стояння біля плити» наступного дня. Скасуйте це пільгу хоча б стосовно дітей. Адже дуже багато святкових страв мають дуже обмежений термін зберігання.
Гаряче – обов'язково! Гарячий свіжий овочевий суп наступного дня після рясного застілля — обов'язкова страва навіть для дорослої людини, а про дітей і говорити нема про що. Приготуйте це і нагодуйте малюка, навіть якщо гуляння було дуже бурхливим!
Солодощі під контролем. Це, мабуть, найбільша для дитини небезпека свят. І радити тут, окрім як «Дотримуйтесь міри!» більше нічого.


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (4 оцінок, середнє: 4,25 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Один коментар на «Харчування дитини в мегаполісі: правильні харчові звички»

  1. Виходячи з досвіду, скажу так: ви можете прочитати тисячу відгуків в інтернеті, послухати тисячі порад знайомих, але вгадати яка суміш будуть ідеальна для вашого малюка можна лише методом спроб і помилок. Моя донька — алергік, тому ми їли лише гіпоалергенну суміш, нам підійшла Матерна, а дитина знайомих без проблем їсть звичайнісіньку суміш вітчизняного виробництва. Стовідсоткову гарантію міцного імунітету не дасть жодна суміш, тому намагайтеся зберегти грудне вигодовування якнайдалі, навіть якщо ви будете давати дитині хоч краплю свого грудного молока, а потім догодовувати сумішшю, користі для здоров'я малюка буде набагато більше, ніж повністю переходити на штучне вигодовування. .

    Відповісти

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти