Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="51320"]
3-7, Дитяча психологія

Літній відпочинок у бабусі - як реагувати на зміни у поведінці дитини

0
Батьківські форуми наприкінці серпня рясніють вигуками: «Повернуту додому після відпочинку дитину, ніби підмінили»! Пр
ІС697-038

ІС697-038

Батьківські форуми наприкінці серпня рясніють вигуками: «Повернуту додому після відпочинку дитину, ніби підмінили»! При цьому ступінь батьківського подиву однаково сильний незалежно від того, де дитина відпочивала без них – у бабусі, у дитячому таборі або навіть з нянею на дачі.

Більше всіх варіантів, звичайно, припадає на відпочинок у бабусь… Далі у форумному батьківському спітчі як правило перераховуються всі набуті улюбленим чадом якості характеру за цей час, сльози та голосіння про те, що дитина «стала іншою» і питання «чи можна повернути малюка в звичний стан?

Перехідний період

Коли дитина вирушає на відпочинок, Треба розуміти, що зміна умов викличе і зміна його поведінки, вчинків – у бабусі буде все не так, як удома, значить, і поводитися дитина буде по-іншому. Це є закономірним.
Після повернення, батьки очікують, що коли малюк повернувся у вихідну позицію, на звичні умови, отже, і поведінка та вчинки мають повернутися.
Проте життя тече за двома напрямками. Змінюються умови життя та вимагають нашої власної зміни, це раз. Змінюємося ми самі і тоді ми вимагаємо зміни самих умов, це дві. Так ось: у дитини зараз ці раз і дві зійшлися-з'єдналися за цей літній короткий період.


Ви думаєте, що дитина змінилася за відпустку? Ні. Він тільки зараз на порозі цих змін, хоча процес змін уже запущений. Період після відпустки (відпочинку, розлуки) психологи назвали перехідним, пороговим періодом.

Нейтральна передача

Малюкові завжди потрібен час, щоб звикнути, «акліматизуватися» до нової течії життя, нового етапу розвитку або виховання.
У психології всі обряди переходу відзначені трьома фазами: розподіл, грань (або поріг) та відновлення.

Перша фаза означає відрив від займаного раніше місця у соціальній структурі чи, як у разі, просто місця перебування – від'їзд дитини з дому.

Друга фаза – проміжна. Це означає, що певний фрагмент життя минув, а новий ще не настав. Малюк як би вже "вийшов", але ще нікуди не "зайшов". У будь-якому разі, дитина вже змінилася, і такою, як раніше, — вже не буде. Саме після повернення додому настає цей період нейтральної передачі — «застою», «бездіяльності». Як реагувати? По-перше, розуміти, що для малюка це ПІК емоційної та особистісної напруги. Дитина відчуває свого роду внутрішній бунт - суперечливе емоційне переживання. У ньому борються прийняття та відкидання того, що було до та під час канікул, – вдома раніше робив, у бабусі немає, чи навпаки. І сам він не може розібратися у цій суперечливості.

• У третій, відновлювальній, фазі малюк знову набуває стабільного стану, адаптуючись до себе нового, що змінилося.

Переживання таких періодів дуже корисне, є періодом особистісного зростання. Післявідпускна нудьга стає шансом для стрибка у розвитку. У житті під впливом умов здійснюється перехід до «нового» етапу, що вимагає подолання інерції та докладання зусиль для досягнення якісно інших завдань.

Виходимо із ситуації

У всіх цих змінах важливо зрозуміти — дитина стала «не такою, як раніше» не навмисне – так горить її червона лампочка тривоги. Це просто сигнал – що він у розпачі, він потребує допомоги. Дитина навіть може захворіти відразу після відпустки, і це теж хвороба від нервів. Йому захочеться – як і дорослим у подібній ситуації – продовжити собі канікули. Знову ж таки, зберігайте спокій і не заліковуйте дитину марно, щоб вона швидше прийшла в норму. Якщо у нього не зміняться установки у голові, ліки не допоможуть.

Діти не намагаються пояснити собі те чи інше явище, вони прагнуть досліджувати його, їм не потрібні пояснення того, що відбувається – їм потрібний досвід! Зараз, для їхнього досвіду потрібен провідник в особі нашого спокою, нашої батьківської майстерності, нашої мудрості для переходу на вікову сходинку.

Для того, щоб уникнути скандалів, закидів та образ, потрібно залишити на якийсь час споконвічне «хто винен?». і перейти до вирішення питання «що робити?», розібравши при цьому кілька основних конфліктних моментів.

1. Чітко обмежте ситуацію. Найцінніше при цьому буде не: "Я мати, я так сказала!" і «Тут тобі не у бабусі!», а спокійне пояснення, чому так буде краще – «У бабусі ти міг довго спати. Це тому, що там не треба було вранці збиратися до дитячого садка. Я рада, що ти мала можливість влітку виспатися! Тепер давай ПОДУМАЄМО, як нам чинити, щоб вставати раніше»

2. Пропонуйте варіанти. Можна придбати будильник. Раніше не було, а тепер буде! Отже, вже зараз він почне готуватись до майбутнього життя школяра, навчиться прокидатися самостійно. Треба раніше лягати спати, щоби виспатися. О! Значить, і вечірнє укладання буде легше! Найцінніше в цьому – можливість залучити саму дитину до вибору варіантів: «А ти добре вигадав, купити будильник з музикою з мультфільму!» і використання його нового досвіду - «Пам'ятаєш, як ти з дідусем зміг рано стати на рибалку? Він хвалив тебе! Значить тепер ти зможеш! Ти молодець!" За таким же принципом можна розібрати все - прибирання іграшок, солодощі, самостійність, погані висловлювання, що завгодно! Усе, що передує покаранню чи підлягає заборони.

У такому ключі дитина прийме нові умови.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як навчити дитину розуміти інших людей і зважати на них?


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти