Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="275532"]
школяр

Як працює українська школа у Польщі

0
Освітня ініціатива «Перша українська школа у Польщі» виникла через гостру потребу забезпечити освіту евакуйованим дітям з України

Освітня ініціатива «Перша українська школа у Польщі» виникла через гостру потребу забезпечити освіту евакуйованим дітям з України, які, рятуючись від війни, знайшли прихисток у Польщі. Проект створений фундацією «Незламна Україна» у березні 2022 року, відповідності до української навчальної програми Міністерства освіти і науки України.

На сьогодні створено три українські школи у містах — Варшава, Вроцлав та Краків з безкоштовним забезпеченням дітей усіма необхідними матеріалами для навчання. В освітніх центрах Фундації український педагогічний склад учителів та директорів. Додатково передбачене вивчення польської мови та проходження (за бажанням) реабілітаційного курсу від психологів.

Крім освітньої програми, у «Перша українська школа у Польщі» є розважальна. Часто відбуваються шкільні творчі та спортивні конкурси, руханки та перегляди фільмів, концерти та майстер-класи, екскурсії в інші міста чи музеї, флешмоби на підтримку України та для благодарності дружній Польщі. На постійній основі діють гуртки за інтересами: тхеквандо, хореографія, робототехніка, дитяча дипломатія, англійський клуб та інші.


На період літніх канікул, у «Першій українській школі у Польщі» у містах Варшава, Вроцлав, Краків та Жешув будуть організовані літні пришкільні табори для дітей усіх класів. Метою їх створення є вивчення польської мови та додаткова можливість для дітей подружитися. Упродовж літа понад 3000 дітей долучатимуться до табору.

Навіщо у Польщі ще одна українська школа

За даними UNICEF, від 400,000 800,000 до 30.05 190 українських дітей виїхало до Польщі. На кінець весняного семестру (25), у польських школах навчалося приблизно 120 тис. дітей. З них близько XNUMX тисяч – у дитсадках, XNUMX тисяч у початковій школі, решта – у середніх та старших класах.

Польська освітня система дуже перевантажена, вони не були готові до такого виклику. Мість для українських дітей у найбільших містах явно бракує. Хоча на початку весни міністр освіти та науки Польщі заявляв, що не може бути створено іншої системи освіти, крім польської. Тобто будь-які системи навчання заборонені. Діти намагалися долучатися до польських класів, але згодом всі зрозуміли, що польська школа не може впоратися з таким числом учнів.

Ми намагаємось заповнювати цей прогал та допомагати розвантажити польську освітню систему. Забезпечуємо українських дітей неперервним офлайн навчанням, та ще й за українською програмою — що знижує рівень стресу для батьків та дітей.

Польські школи намагаються створювати інтеграційні курси вивчення польської для дітей. Це хороші якісні курси, які дають базові, але ґрунтовні знання мови. Проте, кількість таких курсів невелика, вони скоріше характерні для шкіл у великих містах Польщі.

Як стверджують батьки, діти досить швидко “вникають”. Й іноді роблять це швидше та краще за батьків. Але проблема зі знанням мови справді є. Якщо у польського класу потрапляє кілька українських дітей, які не розуміють вчителя, вони “тягнути” клас униз, тому загальний рівень навчання падає. Польські батьки цьому не раді, але в учителя не залишається вибору, окрім як орієнтуватися на “слабшого” у класі.

Як зробити вибір: українська чи польська школа?

Переваги українських шкіл у Польщі:

 • Неперервне навчання за звичною, а не іноземною програмою, що створює більш безпечну среду для дітей та зменшує рівень стресу;
 • Злагоджене поетапне вивчення навчальних предметів за програмою Міністерства освіти і науки України;
 • Відсутність відмінностей між навчальними програмами та класами;
 • Краще розуміння та засвоєння матеріалу завдяки викладанню рідною мовою, відсутність мовного бар'єру;
 • Можливість пройти підготовчі курси з вивчення польської мови;
 • Можливість безперебійного переходу на навчання (до того ж чи наступного класу) до української школи в Україні без необхідності складати додаткові іспити та тести;
 • Вивчення української мови та історії, збереження зв'язку з українською ідентичністю та виховання любові до рідної країни.

Переваги польських шкіл:

 • Поглиблений рівень вивчення польської мови;
 • Найкраща адаптація до вступу до університету та інші вищі навчальні заклади Польщі, оскільки діти вже навчаються за відповідною національною програмою;
 • Міжнародне визнання польських документів про освіту;
 • Навчання відбувається у приміщенні, спеціально обладнаному для школи та з використанням всього необхідного для проведення зайняття;
 • Вищий рівень інтеграції у польськомовну среду й польське суспільство.
 • У польських державних школах навчання дітей та підлітків віком від 7 до 18 років є безкоштовним та обов'язковим, як і в Україні.

Вибір школи варто робити на основі своїх планів та цілей. Якщо батьки планують залишатися у Польщі довгостроково — краще обрати польську школу, а якщо планують повернутись додому — українську.

Як відчуваються українці у Польщі

Найбільша кількість батьків перебуває у стані невизначеності. Багато хто повернувся в Україну і багато хто збирався це зробити влітку, але, враховуючи збільшення кількості обстрілів українських міст останнім часом, — передумали. На жаль, ситуація в Україні не гарантує безпеки та запуск навчального процесу офлайн.

Як свідчать цифри, які ми зібрали навесні, опитуючи батьків через Telegram-бот, понад 56% українських дітей-біженців вже навчаються у польських школах. Приблизно 28% продовжили навчатися онлайн в українських школах (до осені ситуація зміниться, бо батьки віддають перевагу офлайн-навчанню). Лише 4% українських дітей-біженців навчалися в українській школі у Польщі.

Цифри, які ми збирали влітку, вже були іншими: 53% батьків планують віддати дітей до польських шкіл, 17% навчатимуться дистанційно в українських школах, а 8% хочуть знайти українську школу.

На осінній семестр до Першої української школи у Польщі зареєструвалося 5927 дітей. Це вшестеро перевищує можливості фундації, тому працюємо над залученням додаткового фінансування.

Вікторія Гнап
Президентка фундації «Незламна Україна»


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм каналСтатті по темі:


Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти