Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="279298"]
школяр

Першокласник просити власний телефон: потрібен чи ні? 

0
Літом 2023 року організація ЮНЕСКО презентувала велику доповідь про гаджети у школах. Експерти наполягають: телефони в школах потребують

Літом 2023 року організація ЮНЕСКО презентувала велику доповідь про гаджети у школах. Експерти наполягають: телефони у школах треба заборонити, адже вони шкодять успішності, погано впливають на самоконтроль та емоційну стабільність, посилюють тривожність у дітей. З 1 вересня у Львові ініціювали заборону на використання мобільних телефонів під час уроків, але після обурення батьків про те, що у військову годину вони мають бути завжди на зв'язку із дітьми, заборону змінили на рекомендацію.

школяр, хлопець

Джерело: Freepik

Як взагалі правильно вибрати перший гаджет для дитини? Яким він має бути: телефон, смартчаси чи взагалі кнопковий телефон? Що таке цифрове передозування і чим воно небезпечне для дітей? Про це розповідаємо у сьомому епізоді підкасту “Хороших батьків не блокують” від #stop_sexтинг у співпраці з The Ukrainians Media. Запитаним експертом стала Катериною Сердюк — дитячий та перинатальний психолог: https://li.sten.to/z9pkthgd 

Катерина Сердюк
Катерина Сердюк
Дитячий та перинатальний психолог

Чи потрібно першокласнику вже мати власний смартфон?

Перше, з чого потрібно почати - це визначити мету, яку ви ставите перед собою. Навіщо дитині цей смартфон: щоб тримати з нею зв'язок, щоб вона проходила розвиваючі ігри чи дивилася освітні відео тощо. Коли ви определили мету, ви можете зрозуміти, яким саме має бути гаджет: смартчас, кнопковий телефон чи смартфон. Для навчання краще вибирати планшет, ноутбук чи комп'ютер.

Якщо ми говоримо про смартфон, який має досить багато функцій, то перша опасность, з якою стикається дитина, це вільний доступ в інтернет. Наприклад, до шкільного віку дитина імпульсивна, і якщо ми даємо гаджет дитині у 4-5 років, це може дуже сильно нашкодити, тому що дитина точно не зможе собі контролювати. Ближче до шкільного віку у дитини вже розвиненіші психічні функції: рефлексія, вміння, зупинитися в чомусь. 


Просто так давати дитині гаджет і казати: “Користуйся та розвивайся” — це, звичайно, небезпечно, але це може бути безпечно, якщо ви заздалегідь підготували дитину, обговорили певні правила, напрацювали тактику поведінки тощо.

Наступний важливий момент, це приклад, який ви подаєте дитині і як ви з цим гаджетом обходитеся. Взагалі купівля гаджета дитині — це найкращий момент більше почати говорити про онлайн-безпеку або навіть підписати сімейну угоду, де є правила як для дітей, так і для дітей: що можна робити в онлайні або з гаджетом, скільки годин, де він буде знаходитися вночі (подалі від спальні).  

За якими ознаками можна зрозуміти, що дитина готова мати перший смартфон?

По-перше, батьки мають бути готові до цього, готові дати дитині базові знання. Інше, у чому дитина має бути готова, це довільність, тобто здатність володіти собою. Якщо ми говоримо про розвиток психічних процесів від нижчих до вищих, то вищі психічні процеси починають формуватися від шкільного віку, молодшого та старшого. Наприклад, дитина вже може прийти додому зі школи, і замість того, щоб гратися, вона може сісти, контролювати емоційно-вольову сферу, і сісти робити домашнє завдання. Інший момент – це рефлексія, коли дитина може аналізувати. І в принципі, це про критичне мислення. Адже ми, як батьки, можемо захистити гаджет, але не всі батьки такі ж свідомі у школі. Тому дитина просто може побачити щось на смартфонах своїх друзів. Ось для таких ситуацій дитині потрібно вміння аналізувати та мислити критично.

школярка ,дівчинка

Джерело: Freepik

Нині школи часто створюють чати класів у різних мессенджерах. Що робити, якщо у вас дитина першокласник, і він хоче долучитися до чату?  

Якщо є можливість, потрібно проговорити ці моменти на батьківських зборах: чому це не корисно. Створювати ці чати на батьків, а не на дітей. Якщо чат таки створінь на дітей, то батькам варто контролювати цей процес.

Загалом я підтримую думку про те, щоб домовитися з учителем, з іншими батьками, щоб, наприклад, не давати першачкам у користування смартфони. А для зв'язку використовувати кнопковий телефон чи смартчас.

За якими ознаками можна зрозуміти, що дитині вже багато телефону?  

Перше — це коли ми бачимо перезбуджену дитину, це агресія, розсіяність уваги, замкнутість. Тому важливо спочатку ставити обмеження. Шкіра вільна хвилина в гаджеті, це перенавантаження, тобто дитина не може контролювати свою годину. Це також може бути істерика, поганий сон або багато сну. Щодо сну: ми завжди звертаємо увагу для дітей будь-якого віку та для дорослих, що бажано, щоб телефон заряджався не в спальні, бо він може вібрувати, надходять світлові сигнали, від цього ми прокидаємось. 

Як позбутися надмірної прив'язаності до гаджета, коли він забирає багато енергії у дитини?

Перше – це бути прикладом. Дитина бере приклад у першу чергу з батьків. Якщо у батьків гаджет на першому місці, то дивно чекати від дитини іншої поведінки. 

Інше — це обмеження і провідна роль. Батьки мають контролювати цей процес, бо для дитини важливі саме батьківські кордони. Батькам слід організувати умови, для того, щоб у дитини було ще щось цікаве: секції, гуртки, спорт, мови, дозвілля. Ребенку потрібно відкривати цей світ.

І що ще важливо, це говорити про цінності. Якщо це норма — сидіти постійно з телефоном для мами та тата, то і для дитини це норма. Тому потрібно пам'ятати про ці цінності, про те, що ми є прикладом. І цю норму ми даємо дитині у сім'ї. Звичайно, що у підлітковому віці вона ці норми перегляне ще 150 разів, проте цю базу ми закладаємо. 

дівчинка

Джерело: Freepik

 

Головні поради для батьків про перший смартфон для дитини:

  • Запитайте собі: навіщо дитині цей смартфон? Задайте собі питання, що ви хочете, щоб дитина там робила: тримала з вами зв'язок, проходила розвиваючі ігри тощо. Коли ви определитесь з метою, буде зрозуміло, який гаджет придбати дитині: смартгодинник, кнопковий телефон чи смартфон.
  • Цінно буде погодити правила, коли та де можна користуватися смартфоном. Наприклад, не варто брати смартфон за стіл під час їжі, краще відкласти його, якщо вся батьківщина зібралася, аби провести годину разом, або коли дитина переходитиме дорогу тощо.
  • Якщо ви хочете, щоб дитина менше години була онлайн, варто пам'ятати кілька моментів. По-перше, зверніть увагу на собі: де лежать ваші ґаджети, коли ви їсте і спілкуєтесь з батьківщиною, бо діти — наше зеркало. По-друге, будьте готові до синдрому відміни — емоційної реакції дитини. Від появи смартфона у дитини потрібно проговорювати правила та обмеження, щоб сформувалася звичка.
  • Зрозуміти, що дитина багато годин проводити онлайн, можна за такими ознаками: перезбудження дитини, агресія, розсіяність уваги, замкнутість, відсутність інтересу до всього, крім гаджета.
  • Спеціалісти рекомендують для дітей молодшого шкільного віку проводити годину онлайн до 2 годин на день, використовуючи програми батьківського контролю та/або під наглядом батьків.
  • Батькам важливо на початку настроїти годинні обмеження у всіх соцмережах та іграх, якими користується дитина, бо їх алгоритми створені таким чином, щоб користувач проводив більше години в мережі та споживав більше реклами. Нагадаємо, що реєстрація у більшості соцмереж дозволена для дітей від 13 років.

Спецпроект створено за мотивами подкасту “Хороших батьків не блокують” від громадської організації #stop_sexтинг. Епізод 7 “Мій першокласник просити власний телефон”, експерт Катерина Сердюк — дитячий та перинатальний психолвог: https://li.sten.to/z9pkthgdДумка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти