Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="265112"]
школяр

Курси англійської, репетитор чи вчити дитину самостійно?

0
Вчити чи не вчити англійську – це питання вже не так часто ставлять собі сучасні батьки. Все частіше вони замислюються над тим, як

Вчити чи не вчити англійську – це питання вже не так часто ставлять собі сучасні батьки. Все частіше вони замислюються над тим, як саме вчитиме цю мову їхня дитина і який з підходів виявиться найефективнішим.

Курси англійської, репетитор чи вчити дитину самостійно?

Джерело: instagramovchinnikova_ksenia

Якби відповідь на це питання була б однозначною, то навряд чи ви читали б цю статтю. По правді, у кожного з підходів є свої переваги та недоліки. Ми пропонуємо розглянути сильні та слабкі сторони кожного з варіантів: навчання дитини у групі, з репетитором чи з батьками. Дізнавшись особливості, переваги та недоліки кожного, вам буде легше вибрати той варіант, який найбільше підходить саме вам. 

Лідія Сімак
Лідія Сімак
Академічний директор дитячого напрямку Grade Education Centre

Курси англійської мови для дітей 

Це, мабуть, найпоширеніший і найпростіший спосіб. Щоб отримати хороший результат, потрібно переконатися, що група підходить вашій дитині за рівнем знань та віком. Крім того, на занятті повинні використовуватися види активності та матеріали, які цікаві вашій віковій категорії, а викладач повинен уміти працювати з дітьми, подружити їх та зробити так, щоб усі в групі відчували себе комфортно – це дуже важливо для успішного навчання.

Переваги:


 • Групові заняття часто подобаються дітям більше, ніж індивідуальні. Ця можливість робити щось разом може бути додатковою мотивацією.
 • Курси англійської групи дозволяють урізноманітнити заняття з допомогою залучення кількох людина одночасно. Це означає, що заняття будуть цікавішими для дитини і розвиватимуть її різнобічно.
 • У дітей виникає можливість практикувати англійську у розмові зі своїми однолітками. Це означає, що вони звикають сприймати англійську мову у всій її різноманітності, а також практикують те, що вивчають.
 • У хорошій групі та з гарним викладачем дитина отримує важливі навички спілкування та соціалізації під час навчання.
Курси англійської, репетитор чи вчити дитину самостійно?

Фото: freepik

Недоліки:

 • Дитині доводиться підлаштовуватись під темп групи. Якщо він навчається дуже швидше, то йому може бути нудно, а якщо відстає, то може бути важко. Втім, у добрих школах викладач організовує процес так, щоб компенсувати такий ефект. Виняток - якщо дитина потрапила зовсім "не в свою" групу або "не до свого" викладача.
 • Дуже сором'язливим дітям потрібен час, щоб почати залучатися до занять, їм може бути некомфортно. Але це нормально, і на хороших курсах англійської викладач приділяє увагу тому, щоб подружити групу та забезпечити дружню атмосферу. Це справа не одного дня, але пізніше це дає дуже хороші та корисні плоди. Якщо через кілька місяців дитина все ще не почувається комфортно в групі, а також якщо викладач не прикладає таких зусиль, можливо, варто змінювати курси. 
 • Ви стаєте прив'язані до певного розкладу. Хоча на хороших курсах англійської вам можуть зробити відпрацювання, якщо ви пропустили заняття.
 • Увага викладача розосереджена між дітьми, тож краще вибирати групи з оптимальною кількістю студентів. Для маленьких дітей – до 8 осіб у групі, для дітей 10–12 років – 10–12 учасників – у такому разі вчитель може повноцінно навчати та приділити всім належну увагу.
Курси англійської, репетитор чи вчити дитину самостійно?

Джерело: Shutterstock

Вивчення мови з репетитором

Індивідуальні заняття зазвичай обходяться дорожче, тому до них частіше вдаються у тих випадках, коли дитина навчається швидше або повільніше групи, якщо є інші причини, чому вона не вписується в групу, наприклад, легкі форми дислексії та дисграфії. Це також гарний вибір для тих, хто не зміг знайти відповідний графік групових занять. А ще – для сором'язливих дітей (але варто розуміти, що індивідуальні заняття не дозволять їм так соціалізуватись, як це було б у групі). 

Окрему увагу слід приділити кваліфікації викладача. Ідеально – якщо він має міжнародний сертифікат з навчання дітей англійській (CELTYL, TYLEC, IH CYLT, CELT-S, CELT-P). Але навіть якщо ні, то репетитор має розуміти особливості навчання дітей різних вікових категорій та їх потреби, а також збудувати ефективну програму навчання.

Переваги:

 • Курс і навчання повністю підлаштовується під дитину та її індивідуальні особливості, сильні та слабкі сторони, метод сприйняття тощо.
 • Вся увага при цьому також припадає лише одному учневі та його практиці мови.
 • Можна домовитись про зручний графік.
 • Сором'язливим дітям легше розмовляти віч-на-віч – але варто враховувати, що тоді вільно говорити вони будуть лише з цим викладачем – такі заняття не сприяють соціалізації.
Курси англійської, репетитор чи вчити дитину самостійно?

Джерело: Shutterstock

Недоліки:

 • Такі заняття зазвичай обходяться дорожче.
 • Менше різноманітності в практиці: маленький студент практикує мову лише з одним викладачем, у нього немає можливості працювати з різними людьми та практикувати щойно вивчене у спілкуванні з однолітками.
 • Менше за соціалізацію.

Вивчення англійської з батьками

Це найдешевший спосіб, який, втім, має на увазі велике навантаження для батьків. По-перше, потрібно добре знати англійську – мінімум на рівні B2, а ще краще – C1. По-друге, щоб навчання було послідовним, потрібно скласти ефективну програму та передбачити різні види діяльності для розвитку різних навичок (розмови, читання, письма та слухання). По-третє, щоб ці заняття були ефективними, вони мають бути регулярними, що вимагає від батьків зібраності та певного запасу часу. По-четверте, треба добре розуміти фізіологічні та психічні особливості дітей, щоб заняття приносили результати, а не були просто зазубрюванням або механічним переписуванням слів – краще відмовитися від ідеї вчити, ніж витратити багато часу та нервів, а в результаті відбити у дитини бажання вивчити мову .

Плюси:

 • Ви добре знаєте свою дитину, а значить, зможете знайти той вид діяльності, який буде найефективнішим, створити індивідуальну програму.
 • Якщо у вас довірчі відносини з дитиною, вона не буде боятися помилитися або розмовляти, навіть якщо вона дуже сором'язлива.
 • Ви не залежите від графіка та самі регулюєте, як часто і коли у вас проходять заняття.
 • Це найфінансовіше доступний спосіб навчання.

Мінуси:

 • Ефективність залежить від ваших знань та зусиль. Якщо ви не дуже хороші у питаннях самоорганізації, можливо, навчати власну дитину вам буде складно.
 • Вам знадобиться самостійно шукати та готувати потрібний для занять матеріал. Також, можливо, вам знадобиться багато чого вивчити, щоб скласти ефективну програму навчання. 
 • У дитини не буде різноманітності практики, оскільки все вивчене вона використовуватиме лише при розмові з вами.

Як вибрати?

Вибір методу навчання дитини залежить від можливостей сім'ї та самої дитини. Який варіант вам здається найпривабливішим? Будь-який з них може бути ефективним, якщо враховувати низку нюансів:

 • Щоб заняття були успішними, діти (особливо маленькі) повинні відчувати себе в безпеці, тому важливо, щоб вони займалися з людиною, яка може забезпечити таку дружню атмосферу.
 • Для дітей потрібно організовувати практику так, щоб вони використовували мову під час гри – це їхня основна мотивація. Від занять вони повинні мати радість, задоволення від спілкування.

  Курси англійської, репетитор чи вчити дитину самостійно?

  Джерело: Shutterstock

 • Програма навчання повинна відповідати віку та рівню володіння англійською дитиною. У ній мають бути цікаві йому теми і вже знайомі йому поняття. Займатися по першому підручнику, що попався, для дорослих не вийде - це буде занадто складно, нецікаво і неефективно.
 • Заняття повинні проходити легко та невимушено. Чим менше дитина, тим частіше потрібно змінювати діяльність, щоб вона не втрачала інтересу. Іноді потрібно дати дітям рухатись, перш ніж продовжити займатися.
 • Займатися з дитиною повинна людина, яка знає, як працювати з дітьми цього віку, знайома з особливостями мислення та навчання у конкретному віці. Такий фахівець зможе легко вибрати вправи та види діяльності, забезпечити необхідну кількість повторень і перетворити навчання на задоволення.

Приємного вам та вашій дитині навчання!


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти