Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="170071"]
Дитяча психологія

Що робити, якщо дитина неслухняна? Поради досвідченого педагога

0
Діти часто поводяться не так, як хотілося б батькам: б'ються, соромляться, кривляються, вторять, кричать, хныкають, балуються і навіть ку

Діти часто поводяться не так, як хотілося б батькам: б'ються, соромляться, кривляються, вторять, кричать, хныкають, балуються і навіть кусаються... Як із цим боротися? Діти не можуть висловити свій протест словами, тому шукають відповідний спосіб достукатися до дорослих. Давайте розумітися.

неслухняна дитина, діти не слухаються, як виховати "погано", якщо дитина агресор, тихоня

Джерело: Shutterstock

Гарна поведінка дається дошкільнику насилу, часто його дії залежать не від бажань маминих, татових і навіть власних, а від обставин. Батьки витрачають багато сил і часу на те, щоб перевиховати «погано»: читають нотації, карають. На думку психологів, це лише шкодить розвитку особистості дитини.

Страхом перед покаранням можна домогтися підпорядкування, але з навчити управляти собою. Ми хочемо ростити слухняний заляканий гвинтик чи вільну особистість, яка вміє конструктивно вирішувати проблеми (зокрема — і з власною поведінкою)?


Американський психолог Ерік Берн з'ясував, що у важких ситуаціях дитина експериментує. Він по черзі використовує різні варіанти поведінки та бачить, що деякі йому зручні та вигідні. Наприклад, капризами можна контролювати поведінку дорослих. Загалом, будь-яка негативна поведінка — закодоване повідомлення обурювача спокою. Якщо на це послання ніхто не звертає уваги або просто забороняє виявляти-надсилати його, то дитячі конфлікти заганяються вглиб, з психологічного на фізіологічний рівень. І тоді батьки стикаються вже не з проблемою поведінки, а із хворобою дитини.

Просто спробуйте…

Не лайте, а ненав'язливо зверніть його увагу на однолітка, який поводиться прийнятно і не страждає від цього. Без порівнянь та прикладів.
Іноді дійте парадоксально: замість того, щоб припинити неконструктивну поведінку, підтримайте її. Наприклад, попросіть пустуна повторити витівку. Ефект цього прийому у тому, що небажане поведінка, ставши дозволеним, втрачає свою колишню привабливість. Давайте дітям відповідальні доручення (попросіть розвісити білизну, зробити бутерброд). На якийсь час відмовтеся від негативної, критичної оцінки поведінки пустуна.

неслухняна дитина, діти не слухаються, як виховати "погано", якщо дитина агресор, тихоня

Джерело: pixabay.com

непосиди

Така дитина завжди в русі, вона добра, товариська і життєрадісна. Але! Він найгучніший у дитячому садку, і, як правило, його поведінка викликає масу нарікань. Навіть на стільці не може посидіти спокійно! Справжній шибеник: неуважний, легко відволікається.
Причини такої поведінки можуть бути різні. Психологічна ще не сформований механізм самоконтролю. Фізіологічна – слабкість гальмівного контролю з боку кори великих півкуль головного мозку.
Як допомогти? Намагайтеся розвивати у дитині витримку та самовладання. Привчайте обмірковувати та обґрунтовувати свої вчинки. Дуже добре підійдуть ігри з правилами, тому що в них чітко передбачені вимоги до поведінки, і дитина змушена їм підкоритись, якщо хоче грати. Також розвивають витримку гри-змагання. Якщо гравець порушує правила, це відразу помічають інші діти і ставлять найшвидшого на місце.
Лото «Чого не вистачає?» Знайдіть зображення тварин та предметів та зробіть картки. Візьміть три будь-які картки та покладіть їх на стіл. Попросіть малюка закрити очі і не підглядати, заберіть одну картку, а потім спитайте, чого не вистачає. Якщо малюк відповів правильно, віддайте йому картку, а якщо ні, візьміть собі. Додайте одну картку, якщо він помилився, і дві – якщо відповів правильно. Гра ведеться доти, доки не вичерпається запас карток. Виграє той, у кого більше карток.
Щоб ускладнити завдання, загадуючий може змінити розташування карток на столі, поки малюк заплющив очі.

неслухняна дитина, діти не слухаються, як виховати "погано", якщо дитина агресор, тихоня

Джерело: pixabay.com

Вперті

Упертість позитивна, якщо малюк хоче висловити свою думку чи протестує проти обмеження його прав. Але коли впертий не бажає виконати щось тільки тому, що його про це попросили, або робить усе навпаки, є привід замислитися.
Причини можуть бути в тому, що у дитини накопичується негативне ставлення до вимог батьків, які перешкоджають прояву її самостійності.
Впертість — протест проти надмірної кількості заборон та порад. Іноді папи та мами самі подають приклад подібної поведінки, коли не хочуть поступатися один одному у суперечках та конфліктах.
Як допомогти? Відновити емоційний добробут у таких дітей можна у колективних дидактичних іграх. Вони легше розвивається здатність йти на компроміс. В іграх, націлених на співпрацю, малюки отримують можливість допомагати, поступатися, прислухатися до інших.
Збери кораблик Діти грають парами (краще, якщо в парі з конфліктною дитиною буде врівноважена або сором'язлива). Покажіть гравцям корабель, вирізаний із кольорового паперу. Нехай кожен збере такий самий із виданого йому набору — двох деталей. Набір складіть так, щоб, лише обмінявшись деталями, що бракують, учасники гри змогли виконати завдання. Перед початком попередьте, що гра із секретом.

неслухняна дитина, діти не слухаються, як виховати "погано", уперта дитина, якщо дитина агресор, тихоня

Джерело: pixabay.com

У тихому вирі ...

Сором'язлива дитина готова у всьому погоджуватися з дорослими, часто йде на поводу у жвавих однолітків. Він багато приймає на віру, не намагаючись вникнути і зрозуміти суть. Слухняні діти зазвичай подобаються вчителям та вихователям. Але уважні батьки хвилюються: малюк боїться відповідати на заняттях і виступати на святах, спілкується тільки з добре знайомими людьми, а нещодавно висипав пісок на голову якогось малюка, бо це запропонував друг Даня.

Причини надмірної сором'язливості мають не вроджений, а психологічний характер. Як правило, це недолік підтримки та заохочення, часті покарання за невдачі, негативні порівняння з іншими дітьми.
Як допомогти? Таку дитину марно вмовляти перестати боятися. Краще створювати ситуації, в яких він сам зрозуміє, що його ініціатива дає результат. Вибирайте заняття, що по-справжньому захоплюють малюка. Образно-рольові ігри хороші тим, що дитині не доведеться вступати у взаємодію з іншими гравцями. І свою роль він може інтерпретувати по-різному. Наприклад, роль зайчика. Можна створити образ сміливого зайчика. Або неслухняного. Найбільший ефект досягається, коли «актор» втілює два протилежні образи: спочатку зайчик боягузливий, а потім сміливий. У таких іграх малюк завжди успішний: правильно все, що він робить! Це підвищує самооцінку. А ігри, що розкріпачують, створюють атмосферу довіри. Тільки відчуваючи себе у безпеці, тихоня може ризикувати та пробувати щось нове.
Кошеня Грають парами. Нехай дитина покладе долоню тильною стороною на долоню дорослого. Дорослий гладить його руку і примовляє: «Кизька, кицька! Кинься під лаву!» На слові «брись» дитина повинна відсмикнути руку, не дати себе осолити. Щоб гра проходила емоційно, варіюйте приказку, а слово «брись!» Вимовляйте несподівано: «Гарне кошеня, пухнасте, а вусики… Брись!»

Особистий приклад дорослого – сила! Якщо мама весь час скаржиться на життя, то чому б доньці не вирости капризулів?

неслухняна дитина, діти не слухаються, як виховати "погано", уперта дитина, якщо дитина агресор, тихоня

Джерело: pixabay.com

Кривляки та капризулі

Часто дитина кривляється і вередує тільки в присутності дорослих і лише тоді, коли на нього звертають увагу. Батьки показують, що не схвалюють таку поведінку? Капризи посилюються!
Причини досить очевидні — малюк хоче привернути увагу. Такий своє-
образний спосіб комунікації дитина вибирає, коли їй не вистачає кохання, ласки та спілкування. Він використовує єдину доступну йому форму демонстраційну витівку. Мама чи тато обурюються. А малюкові цього й треба. Нехай так, та з ним розмовляють. Часто діти кривляються й у сім'ях із авторитарним стилем виховання. Кривляка у такий спосіб намагається вийти з-під влади дорослого, втекти від постійних зауважень. Примхами діти також намагаються звернути на себе увагу і взяти гору над дорослим. Примхи перетворилися на систему? Наявна розпещеність дитини або надмірна суворість батьків. Звичайно, малюк може і копіювати поведінку мами або тата, які теж «капризують» (тільки по-своєму).

Як допомогти? Коригується поведінка сюжетно-рольовими іграми, де можна експериментувати, будь яким. Наприклад, улюблена роль дівчинки – принцеса. Відповідно до сюжету і на своє задоволення вона зображує принцесу вередливою, егоїстичною та вимогливою. Тобто наділяє персонаж рисами, характерними собі самої. Надалі, підкоряючись логіці сюжету, дівчинка змушена змінити характер і поведінку принцеси, разом із нею стати іншою — скромною та доброю.
Теремок Влаштуйте домашній театр. Але не просто розіграйте відомий сюжет, а й створіть образи персонажів. Наприклад, ведмідь - мовчазний і неповороткий; заєць - веселий, але боягузливий; жаба - балакуча і неслухняна; вовк - забіяка; лисиця - спокійна; мишка - примхлива і уразлива. Завдання - показати, що капризами будинок не збудуєш, кашу не звариш, та й повеселитися виходить, тільки якщо перестанеш нити.

неслухняна дитина, діти не слухаються, як виховати "погано", уперта дитина, якщо дитина агресор, тихоня

Джерело: pixabay.com

Агресори

Дитина б'ється, обзиває однолітків, рве книги, ламає іграшки, жбурляє їх у дітей та дорослих. Не дивно, що його засуджують випадкові свідки «неподобств», карають вихователі в дитсадку, соромляться батьки. На жаль, все це веде до ще більшого посилення руйнівної поведінки. Виникає замкнене коло.

Причини зайвої агресивності — це, як правило, реакція на стресову ситуацію, або потреба привернути увагу. Не останню роль грають і фільми, телепрограми. Все, що діти бачать на екрані, вони переносять у реальне життя. А емоційна холодність та надмірна строгість батьків часто призводять до накопичення психічної напруги у дитини. Бійка допомагає звільнитися від негативних переживань.
Як допомогти? Для ослаблення внутрішньої агресивної напруженості дитини та набуття емоційної стабільності потрібно використовувати психотехнічні увільнюючі ігри. Зрозумійте, де і навіщо ви так тиснете на малюка.
Розбий вежу Запропонуйте дитині виплеснути свій гнів та роздратування, зруйнувавши вежу (картонну, піщану або з кубиків). Процес руйнування можна супроводжувати веселою музикою, барабанним дробом, лихими криками та гучним співом. Битва подушками теж підходить!

Автор тексту: Ірина Єрмолаєва, педагог


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти