Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="201288"]
Дитяча психологія

Чим небезпечний батьківський крик здоров'ю дитини?

0
Багато хто з нас ні-ні та й зірвуться: обзовуть свого малюка, накричать, облають... Що відбувається в цей момент з дитиною? Як отра

Багато хто з нас ні-ні та й зірвуться: обзовуть свого малюка, накричать, облають… Що відбувається в цей момент з дитиною? Як позначаються подібні зриви на дитячому здоров'ї? Може, час навчитися стриманості?

батьківський крик, наслідки батьківського крику, дитяча психологія, гормональний дисбаланс у дитини, як не кричати на дитину, батьківський гнів, порозуміння з дитиною

Джерело: Gettyimages

Напевно, батьків, які жодного разу не кричали на свою дитину, можна сміливо заносити до Червоної книги. Вони можуть пишатися собою! А що ж робити всім іншим мамам і татам, які іноді заводяться, кричать і навіть кричать на дітей? Можливо, їм варто серйозно замислитися над тим, як їхні крики сприймає малюк. А ще — засвоїти, що скандали завдають шкоди його психіці.

Пішла ланцюгова реакція

Кожній нашій емоції відповідають свої гормони. При сприйнятті образливої, неприємної чи загрозливої ​​ситуації кора мозку дає сигнал лімбічній системі у тому, що треба вживати якихось термінових заходів. Таким засобом оперативного реагування стає викид норадреналіну, який називають гормоном люті. Завдяки йому значно збільшується м'язова сила та швидкість реакції. Так що звичайнісінька мама в хвилини гніву цілком може скласти конкуренцію Термінатору. Гучний крик пов'язаний з необхідністю м'язової розрядки та насиченням м'язів та мозку киснем. Крім фізичних трансформацій відбуваються і психічні зміни: підвищується концентрація уваги (можливо, саме тому в стані люті мами прискіпуються до будь-яких дрібниць!), знижуються пороги для всіх подразників, за що гнівливі люди часто розплачуються безсонням.

батьківський крик, наслідки батьківського крику, дитяча психологія, гормональний дисбаланс у дитини, як не кричати на дитину, батьківський гнів, порозуміння з дитиною

Джерело: Shutterstock

При гучних звуках маминого обуреного голосу в організмі дитини починає відбуватися безліч складних процесів.


 1. Гормональний удар по внутрішнім органам
  Через переляк у корі надниркових залоз виробляється адреналін, під впливом якого звужуються кровоносні судини органів черевної порожнини, шкіри та слизових оболонок, підвищується артеріальний тиск і виникає сильне серцебиття. Все це негативно відбивається на стані серцевого м'яза та судин. Якщо крик у вашій сім'ї є основним заходом впливу на дитину, то через часті підйоми тиску у малюка підвищується ризик розвитку аритмії, появи аневризм, які у зрілому віці можуть призвести до інсульту! Не менш небезпечним є і виснаження мозкової речовини кори надниркових залоз через часті викиди адреналіну.
 2. Підвищена збудливість
  Дратівливість, порушення сну та прояви гіперактивності, що виникають у більшості дітей за гучним скандалом, пов'язані як з фізіологічними причинами (реакцією на стрес), так і з копіюванням моделі поведінки дорослих у конфліктних ситуаціях.
 3. Зниження самооцінки
  Важливо враховувати особливості дитячого сприйняття таких ситуацій. Якщо дорослий чудово знає, що він «покриє і перестане», то для малюків кожен скандал здається катастрофою, яка загрожує втратою кохання мами чи тата. Назавжди! Дитина вірить тим словам, які зриваються з мови. Можливо, через стрес він зараз не зрозуміє причин вашого гніву, проте добре запам'ятає такі хльосткі епітети, як «безглуздя», «ідіот» та подібні до них. Саме в ці хвилини дитяча самооцінка, що вирощується і підтримується батьками, падає нижче нуля. І шанси на її відновлення надалі стають дедалі нижчими після кожного нового скандалу.

За секунду до вибуху

Хвиля гніву піднімається дуже швидко, але у вас є кілька секунд на те, щоб не допустити розвитку ланцюгової реакції. Згадайте про табу, які у вас вже є. Ви ж не можете обізвати шефа, навіть якщо він того заслуговує? Або сказати подрузі, що ви завжди були красивішими за неї? Таке ж табу має сформуватися по відношенню до деяких слів та дій на адресу малюка.
1. Згадайте, що було коли ви дали волю гніву минулого разу. Важливо викликати в пам'яті не стільки обставини неприємної ситуації, скільки ваше щире жаль через нестриманість, відчуття спустошеності та перелякане обличчя дитини. Як же він страждає!
2. Примусьте переключити увагу на нейтральну тему. Наприклад, переведіть погляд на стіну або подумайте, чи не закінчився пральний порошок, цукор, чай. А може, вам потрібна нова пудра?.. Що далі від причини гніву, то краще.
3. Стежте за ритмом дихання! Це один із головних компонентів будь-якої сильної емоції. Взявши його під контроль, ви можете стримати руйнівні прояви гніву. Зосередившись на диханні, ви встигнете замінити грубі слова чимось більш прийнятним.
4. Заберіть джерело подразнення з поля зору. Можна відвернутися, заплющити очі, щоб не бачити результатів витівок, швидко вийти.
5. Закипаючи, подумайте, як могли б пишатися собою, якби стрималися. Гнів - це суміш образи, обурення та бажання покарати винного. Нехай буде так, щоб ви отримали задоволення, і дитині пішло на користь. Якщо в гніві ви заберете у малюка планшет назавжди, через пару днів знову дозвольте грати. Якщо ж встигнете подумати, то забороніть грати до кінця тижня та дотримуйтесь обіцянки.

батьківський крик, наслідки батьківського крику, дитяча психологія, гормональний дисбаланс у дитини, як не кричати на дитину, батьківський гнів, порозуміння з дитиною

Джерело: Pixabay

Робота над помилками

Якщо ви не стрималися і в гніві наговорили або наробили багато такого, про що тепер навіть не хочеться згадувати, важливо знайти в собі сили та опрацювати цю ситуацію.

 • Насамперед обов'язково скажіть дитині про те, що поводилися неправильно, щоб вона знала: крик не можна вважати оптимальним способом вирішення проблем. Така розмова може стати своєрідним заходом профілактики скандалів у майбутньому. Ви зможете потім подумки повертатися до нього в ті моменти, коли відчуватимете наростаюче роздратування.
 • Запитайте у малюка, за що, на його думку, ви на нього накричали. Нехай спробує проаналізувати свою поведінку. Важливо чітко донести до нього, що ви були неправі лише формою, але не змістом.
 • Після розмови обов'язково обійміть та поцілуйте дитину. Завдяки тактильному контакту він зрозуміє, що навіть після такого гучного скандалу ваша любов до нього не поменшала.
 • Домовитеся на майбутнє, що ви робитимете в подібних ситуаціях. Наприклад, можна придумати кодове слово, яке допоможе синові чи дочці вчасно зупинити неприйнятну поведінку, а вам не зірватися на крик. Допустимо, можна використовувати фразу «Наближається буря!» або «Згадай понеділок!».
 • Подумайте, що саме вас так сильно розгнівало. Ваша нестримність справді пов'язана з поведінкою дитини чи викликана якимись іншими проблемами, а малюк попався під гарячу руку? У другому випадку необхідно зосередитися на неприємностях, що турбують вас, і постаратися сприймати дитину як джерело сил і натхнення, а не як подразник.
 • Почитайте статті або подивіться відеосюжети про плачевні наслідки батьківського гніву. Слухаючи розлютовані зойки інших дорослих, ви зможете поглянути на себе збоку. Незважаючи на почуття сорому, постарайтеся все-таки зосередитися не так на переживаннях через педагогічне фіаско, як на заходах, які можна зробити, щоб стати кращими.

Автор тексту: Марія Бауліна, нейропсихолог


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (1 оцінок, середнє: 2,00 з 5)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти