Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="283602"]
Воспитание

Фінансова грамотність: як навчити дітей управляти грошима

0
Тема фінансової грамотності сьогодні є однією з найбільш обговорюваних у медійному просторі. Те, що гроші мають працювати, знають �

Тема фінансової грамотності сьогодні є однією з найбільш обговорюваних у медійному просторі. Те, що гроші мають працювати, знають всі. Але багато людей шкодують про те, що зрозуміли це запізно, і не хочуть пропустити слушний момент для своїх дітей. Коли ж починати і як виховувати фінансово грамотних дітей? Розбираємося разом з фінансовими радницями Brave Capital Оленою Недовес та Вірою Недогодою.

Фінансова грамотність для дітей

Джерело: Freepik

Віра Недогода
Віра Недогода
Фінансова радниця Brave Capital 
Олена Недовес
Олена Недовес
Фінансова радниця Brave Capital

Починати бажано із дошкільного віку (з 3 років) і розвивати фінансові навички до повноліття, поки дитина сама не стане відповідальною за свої фінансові рішення та дії. Але при цьому, треба завжди пам’ятати про вікові особливості, характер дитини, ситуацію в сім’ї. І діяти без тиску і залякувань, а йти шляхом підтримки, любові та наставництва. Пам’ятайте, що ваш особистий досвід буде найпершим вчителем для вашої дитини, адже діти схильні повторювати і копіювати не те, що їм говорять, а те, що вони бачать.  

Фінансові ази для дошкільнят

З трирічного віку можемо починати говорити з дітьми про гроші і залучати до процесу вибору та купівлі товарів. Беріть дитину в магазин із собою, намагайтеся розплачуватися готівкою, пояснюйте, що кожна річ має свою вартість, і просто так взяти з полиці супермаркету, приміром, цукерку і піти – не можна. Подаруйте першу копилку, заохочуючи тим самим дитину до перших заощаджень. Чим старший дошкільник – тим більше поглиблення теми, але бажано в ігровій формі. Давайте дитині «живі» гроші – купюри та копійки – щоб вона з дитинства призвичаїлася до їх нерозривного сусідства з нами по життю. Занурення дитини до світу фінансів до трирічного віку може загрожувати тим, що вона сприйматиме кошти виключно як забавку, гру, тому не кваптеся.

Молодший шкільний вік і фінанси

Коли дитина йде до школи, зазвичай, у неї з’являються перші кишенькові гроші. І тут наступає момент перших самостійних фінансових рішень: купити у столовій перше, друге і компот чи витратити всі гроші на шоколадні батончики, а може й взагалі – подарувати кошти сусіду по парті, бо він «класний». На цьому етапі діалог з дитиною – наше все. Пояснюємо, аргументуємо, пріоритезуємо. Саме тут починає формуватися фінансова дисципліна та навички самостійного управління грошима. Першачку можна давати кошти щодня, учню четвертого класу – раз на тиждень, щоб він вчився правильно розподіляти кошти на п’ять учбових днів. Варто говорити з дітьми про перші «великі» цілі (в дитячому масштабі): придбання дорогої іграшки, приставки, літню поїздку. Так ми привчаємо дітей до цілепокладання.


Підлітковий вік і фінансова грамотність

Джерело: Freepik

Підлітковий вік і фінансова грамотність

На цьому етапі варто залучати дітей до сімейних обговорень «за» і «проти» тих чи інших значущих придбань, до формування і ведення родинного бюджету загалом. Обов’язково треба навчити дітей користуватися простими банківськими інструментами, приміром, картками, пояснити можливі небезпеки та шахрайства. Варто розповісти й про споживчі кредити, їхні плюси та мінуси. Якщо інвестуєте самі, діліться зі своїми підлітками останніми новинами: які активи придбали, яка комісія списалася, які фінансові інструменти вивчаєте тощо. Це період, коли діти починають прагнути більшої фінансової незалежності, то ж контроль має бути помірним, а поради – доречними. Намагайтеся не перейти межу приватності, але при цьому не допустити серйозних помилок дитини у керуванні фінансами.

Звідки брати гроші дітям?  

У кожній родині своя фінансова ситуація, то ж не завжди батьки можуть балувати дітей великими кишеньковими. Де ж тоді брати гроші, щоб накопичувати і йти до своїх перших дитячих фінансових цілей? Рішення є і їх доволі багато. По-перше, свята і рідню ніхто не відміняв: бабусі, дідусі, хрещені і не тільки часто дарують дітям гроші, щоб не схибити з подарунком. Більш старші діти можуть підзаробити на канікулах, вигулюючи песиків сусідів або поливаючи квіти, поки знайомі у відпустці. Сьогодні діти надзвичайно проактивні: вони ведуть блоги, продають крафтові продукти, розпродають старі речі і т. д. Декому батьки платять за гарні оцінки або допомогу по дому, але це рішення батьків, чи привчати дитину, що хатня робота – це можливість заробити, чи простий родинний обов’язок. Варіантів багато, було б бажання.

Звідки брати гроші дітям?  

Джерело: Freepik

Тема фінансів надзвичайно практична і корисна. Навчайте дітей, навчаючись самі. Будьте гідним прикладом для підростаючого покоління, діліться досвідом, знаннями і планами. Змалечку привчайте їх до управління грошима і тоді, коли ваші діти стануть дорослими, ви будете радіти їхнім фінансовим успіхам і пишатися своєю батьківською «роботою».    


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты