Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
[artlabel id="204917"]
Женское здоровье

Пігментні плями: чому вони виникають і як їх позбутись

Old date:
Current date: 2022.06.28
New date: 2022.05.02
0
Вы можете прочитать эту статью на русском
Виражені плями на шкірі – проблема багатьох жінок. Яка природа надмірної або навпаки – недостатньою пігментації, чи потрібно боро

Виражені плями на шкірі – проблема багатьох жінок. Яка природа надмірної або навпаки – недостатньою пігментації, чи потрібно боротися з цим явищем і які методи застосовуються для цього?
Зміст:

пігментні плями

Джерело: Shutterstok

Що таке пігментні плями

Ділянки шкіри, які мають більш інтенсивне коричневе забарвлення в порівнянні із загальною поверхнею шкірного покриву – це і є те, що ми називаємо пігментними плямами. Вони можуть бути у людини з самого народження, а можуть проявитися під впливом різного роду причин. Пігментація може бути не тільки надлишкової, але і недостатньою.
Колір нашій шкірі надає пігмент меланін (від грец. Melanos — чорний). Він же визначає колір очей і волосся. Одне з найважливіших завдань меланіну – захист нашого організму від шкідливого ультрафіолетового випромінювання та інших небезпечних канцерогенних факторів. Виробляється цей пігмент меланоцитами — особливими клітинами, розташованими під верхнім шаром шкіри.

У синтезі меланіну беруть участь гормони, що виробляються в гіпофізі за активної участі щитовидної залози, а також стероїдні і статеві гормони. До речі, цим і пояснюється причина того, що під час вагітності або при розладах гормональної системи практично завжди має місце порушення пігментації шкіри.


Кількість меланіну неоднаково в організмі кожної людини, саме тому є люди з більш темною або більш світлою шкірою.

Пігментні плями з’являються, коли меланін розподіляється по поверхні шкірного покриву нерівномірно.


Якщо пігменту на окремих ділянках скупчується багато, це явище носить назву гіпермеланоз, якщо мало — гіпомеланоз.
До змісту

Нет времени читать статью сейчас? Мы вышлем на вашу почту!

Різновиди пігментних плям

Основних різновидів пігментних плям не так вже й багато.

Ластовиння

Це найпоширеніший і, на щастя, безпечний вид пігментних плям. Їхня присутність на шкірі обумовлена генетично: якщо у батьків є ластовиння на шкірі, то і дитина стане їхнім власником. Ластовиння особливо яскраво проявляється у людей зі світлою і чутливою шкірою як реакція на тривалий вплив сонячних променів. Виробляючи меланін, організм таким чином захищається від небезпечного УФ-випромінювання.


Проявитися ластовиння може не тільки на обличчі, а й на інших ділянках шкіри, які відкриті сонця – на руках, грудях, спині.

пігментні плями на обличі

Джерело: Shutterstock

Невуси

Це вроджені чи набуті плями округлі форми на шкірі, які за кольором відрізняються від основного тону шкірного покриву. Бувають різних відтінків – від світло-коричневого до чорного. За своєю природою невуси – меланобласти, тобто клітини, в яких виробляється меланін. У період гормональних змін невуси стають більш численними і помітними. Можуть переростати в злоякісні утворення – меланоми. Перша ознака небезпеки – зміна форми або кольору невуса.

Хлоазми

Цей різновид пігментних плям проявляється у вигляді жовтувато-бурих або темно-коричневих утворень на обличчі. Ці плями крупніше за ластовиння, мають нерівні краї. Найчастіше вони з’являються після тривалого перебування на сонці або під час вагітності. Залежно від місця розташування хлоазми можуть вказувати на різні хвороби. Наприклад, якщо вони виникли на лобі, навколо рота, на повіках, скронях, це може бути симптомом захворювань яєчників, глистової інвазії або хвороби печінки.
До змісту


види пігментних плям

Джерело: Shutterstock

Мелазми

Великі пігментні плями – мелазми – проявляються на шкірі обличчя й найчастіше – у молодих жінок. Їх може бути декілька, зливаючись, вони утворюють одну велику пляму неправильної форми. Причина їхнього виникнення – порушення гормонального фону.

Родимі плями

Родимі плями – вроджений дефект шкіри і найнебезпечніша різновид з усіх пігментних плям. Саме вони таять загрозу перерости в злоякісну пухлину.

Лентиго, або вікові пігментні плями

З віком на шкірі з’являються пігментні плями, які в народі називають «старечі брижі». Місцем локації така пігментація вибирає, як і ластовиння, ділянки шкіри, які найчастіше піддавалися впливу ультрафіолету: обличчя, руки, груди, верхня частина спини. На цих ділянках плями з’являються найчастіше.


Найактивніше лентиго починає проступати в період менопаузи через повну перебудову гормонального фону.
До змісту

пігментні плями на тілі

Джерело: Instagram @resedaodor_bashkirya

 

Гіпопігментація

Відсутність пігментації на шкірі – гіпопігментація – зустрічається набагато рідше, ніж гіперпігментація. Проявляється цей дефект у двох формах – альбінізм і вітіліго.
До змісту
Альбінізм – спадкове захворювання, при якому меланін виробляється недостатньо або його синтез в організмі взагалі відсутній. В результаті шкіра, волосся, райдужна оболонка очей людини не мають забарвлення. На жаль, це не тільки косметичний дефект. Патологія тягне за собою цілий ряд серйозних проблем зі здоров’ям:

 • непереносимість сонячного світла;
 • порушення зору;
 • високий ризик розвитку раку шкіри.

Розрізняють два види альбінізму:

 1. повний – людини з народження біла з молочним відтінком, волосся біле, райдужки блакитні (через те, що райдужка повністю пропускає світло, очі набувають червонуватого відтінку через просвічування судин);
 2. частковий альбінізм – при цій формі альбінізму клінічні прояви є тільки з боку органу зору, шкіра і волосся пігментовані нормально.

При частковому альбінізмі основні очні симптоми це:

 • знижена гострота зору;
 • астигматизм;
 • косоокість;
 • світлобоязнь;
 • порушення бінокулярного зору – здатності бачити одне зображення двома очима.
великі пігментні плями на тілі

Джерело: Shutterstock

До змісту
Вітіліго – захворювання, при якому на шкірі з’являються білі плями. Розвивається через порушення синтезу меланіну в організмі.

Захворювання розвивається поступово: спочатку з’являються невеликі рожеві або молочно-білі плями з чіткими краями. Згодом вони збільшуються в розмірах, можуть зливатися в плями більшого розміру. Найчастіше такі плями локалізовані на відкритих ділянках тіла – обличчі, шиї, нижніх і верхніх кінцівках. Досить часто при вітіліго має місце симетричність проявів плям, проте це необов’язкова ознака.

Страждає при вітіліго і волосся: блідне або зовсім втрачає забарвлення в місці ураження.

Шкіра при вітіліго в депігментованих ділянках стає більш чутливою, процес потовиділення також порушується.

Площа ураження шкіри при цьому захворюванні може бути невеликою, але буває, що шкіра позбавляється пігменту практично по всій поверхні.

На щастя, на відміну від альбінізму, вітіліго не викликає серйозних проблем зі здоров’ям. Це більше косметичний дефект, хоча наявність цього захворювання тягне за собою дотримання заходів особливої обережності, наприклад, при перебуванні на сонці.

Причини того, чому мелантоціти не виробляються організмом, досі до кінця не вивчені.
До змісту

Пігментні плями у вагітних

великі пігментні плями при вагітності

Джерело: Fotolia

На цьому аспекті зупинимося окремо. В цілому посилена пігментація шкіри в період вагітності – цілком природне явище. Пояснюється це перебудовою гормонального фону жінки: через підвищене вироблення ряду гормонів – естрогену, прогестерону, а також гормону, який стимулює вироблення меланіну.

Найчастіше пігментні плями локалізуються на шиї, в області декольте, навколо сосків, на обличчі і спині, можуть проявитися темною смужкою на животі вниз від пупка.

Є думка, що пігментні плями можуть стати показником нестачі вітамінів, зокрема, фолієвої кислоти.

ВАЖЛИВО! Не приймайте жодних вітамінних комплексів без консультації з лікарем!

Крім того, шкіра вагітних дуже чутлива до впливу ультрафіолету і використання неякісної косметики.

Зазвичай пігментні плями зникають через кілька місяців після народження малюка, але іноді буває, що вони зберігаються на тілі роками. Пам’ятайте, що це всього лише косметичний дефект, який не потребує лікування. Позбутися від пігментації в цьому випадку можна за допомогою косметичних процедур.
До змісту

Причини прояву пігментних плям

Основних причин, які можуть спровокувати появу пігментних плям, кілька.

Надмірний вплив сонячних променів

А точніше – ультрафіолетового випромінювання. Відповіддю на це є поява рівної засмаги на шкірі, однак якщо вплив активного сонця тривалий, клітини, які виробляють мелатонін, можуть почати їхнє виробництво в гіпертрофованих дозах. Саме тому пігментні плями доволі часто спостерігаються у любителів позасмагати і завсідників соляріїв.

причини появи пігментних плям

Джерело: Fotolia

Травми шкіри

Мелантоціти захищають нашу шкіру від ультрафіолету, але пошкоджені ділянки, на думку нашого розумного організму, потребують такого захисту найбільше. Тому пошкоджені, травмовані ділянки шкіри темніють на сонце швидше, ніж сусідні.

Гормональні зміни

Крім вагітності і менопаузи, спровокувати появу пігментних плям можуть прийом гормональних протизаплідних засобів, а також ендокринні захворювання. Загалом, все, що змінює гормональний фон.

Вік

З часом людська шкіра стає все тоншою, і клітини, які виробляють мелатонін, «просуваються» ближче до її поверхні. Так з’являються вікові пігментні плями.

Фармакологічні причини

Прийом ряду медичних препаратів теж може спровокувати гіперпігментацію шкіри. Це, наприклад, антибіотики тетрациклінового ряду, ретиноїди і препарати для хіміотерапії.
До змісту

Як боротися з пігментними плямами?

пігментні плями лікування

Джерело: Shutterstock

В першу чергу, потрібно зрозуміти: самолікування – не найкращий метод. Почати потрібно з візиту до дерматолога. Він огляне вашу шкіру і дасть професійні рекомендації. Головне, що він визначить – це природа пігментних плям: чи це симптом якогось системного захворювання або просто косметичний дефект?

ВАЖЛИВО! Якщо проблема пов’язана із захворюваннями різного роду, просто лікувати плями, не усунувши причину їхньої появи, абсолютно безглуздо – вони будуть з’являтися знову і знову.

Якщо ж це просто косметичний дефект, способів поліпшити стан шкіри всього два.

Перший – зробити шкіру більш щільною, щоб шкірний шар над меланоцитами став товщим. Таким чином ви заховаєте пігмент глибше, всередину шкірного покриву. Допоможе хороша косметика із зволожуючим і живильним ефектом, правильний питний режим, використання сонцезахисних кремів з високим вмістом SPF.

Другий спосіб – видалити пігментні плями. Пам’ятайте, в будь-якому випадку, це травматичний метод і годиться не кожному. Крім того, невуси та інші родимі плями лікарі взагалі рекомендують не чіпати!

як позбутися пігментних плям

Джерело: Fotolia

До змісту
З більш-менш безпечних способів – використання відбілюючих кремів, мазей і масок, легкий пілінг, маски домашнього приготування.

Як зменшити пігментацію при вагітності?

як прибрати пігментні плями

Джерело: Fotolia

Під час вагітності жінка повинна бути особливо уважною до свого здоров’я, а значить – з обережністю підходити до вибору косметичних засобів. Головне в профілактиці гіперпігментації – звести до мінімуму вплив сонячних променів на шкіру, для цього використовуйте сонцезахисний крем з SPF-фактором не нижче 15.

Косметичні засоби з хімічними компонентами під час вагітності краще не використовувати. З домашніх засобів підійдуть маски з сиром і лимоном, протирання обличчя кислим молоком або соком петрушки, маски з квашеною капустою, свіжим огірком, цитрусові маски.

Дуже зручно, наприклад, сік петрушки заморозити і використовувати щодня як тонік.


Повністю позбавитися від пігментних плям, якщо вони з’явилися, такими методами не вийде, але вони стануть менш помітними.


Для профілактики появи пігментних плям в період вагітності рекомендується дотримуватися балансу фолієвої кислоти, правильно харчуватися, захищати шкіру від дії сонячних променів. І дуже уважно підходити до вибору декоративної косметики, як мінімум, вона повинна бути якісною, максимально містить натуральні компоненти.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал


Сервис DOC.UAРедактор

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Наши проекты
x