Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
[artlabel id="268336"]
Материалы на украинском языке

Сезонна алергія у дітей: чому вона виникає

Old date:
Current date: 2022.06.26
New date: 2021.08.25
0
Алергічні захворювання є одними поширених захворювань, що зустрічаються в дитячому віці. Практично кожна третя дитина має те чи ін

Алергічні захворювання є одними поширених захворювань, що зустрічаються в дитячому віці. Практично кожна третя дитина має те чи інше алергічне захворювання, а іноді й декілька. Сьогодні відомо, що саме від сезонної алергія  або сезонного алергічного риніту страждають до 40% дітей. Сезонна алергія частіше зустрічається у дітей старшого віку і практично ніколи не вражає дітей до 3-х річного віку.

СЕЗОННА АЛЕРГІЯ У ДІТЕЙ

Джерело: Shutterstock

Кривопустова Марія Віталіївна, дитячий лікар-алерголог, асистент кафедри педіатрії №2 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця,член Європейської академії алергології та клінічної імунології
Що ж таке сезонна алергія та чому вона виникає? Симптоми сезонної алергії виникають тоді, коли рослини починають активно викидати пилок в повітря. І цей пилок потрапляє в очі та дихальні шляхи, викликаючи симптоми алергії.  Так, в Україні є 3 сезони цвітіння рослин, а саме весною цвітуть дерева (береза, вільха, бук, граб), на початку літа злакові та лугові трави, а наприкінці літа та восени – бур’яни – амброзія, полин тощо.

До речі, саме амброзія є основним алергеном з групи пилку, до якого зустрічається чутливість в дитячому віці. Вона починає цвісти вже на початку серпня і до кінця вересня — початку жовтня. Взагалі, сезон її цвітіння залежить від погоди. Якщо літо  жарке, а осінь тепла, сезон цвітіння цього бур’яну подовжується до жовтня місяця.


До найбільш поширених симптомів сезонної алергії у дітей відносяться:

 • чхання
 • нежить
 • закладеність носу
 • сльозотеча
 • свербіж очей
 • закладеність вух
СЕЗОННА АЛЕРГІЯ У ДІТЕЙ

Джерело: Shutterstock

Багато дітей також в сезон активного пилкування рослин мають симптоми бронхіальної астми, це можуть бути:


 • задишка
 • свистяче дихання
 • кашель
 • хрипи

Ще один важливий прояв сезонної алергії у дітей – синдром оральної алергії. Це тоді, коли при вживанні овочів та фруктів дитина відчуває свербіж у роті. Він виникає внаслідок перехресної реакції між алергенними білками  пилку рослин та рослинних продуктах харчування. Часто діти не можуть пояснити, що саме відчувають та просто відмовляються від вживання фруктів та овочі.

Так, наприклад, якщо дитина має алергію на березу, тобто симптоми сезонної алергії проявляються весною, то вона може відмовлятися від вживання сирих яблук, моркви, арахісу, горіхів. Якщо ж дитина має чутливість до пилку амброзії та полину, в неї може також розвинутися симптоми алергії при вживанні персиків, дині, кавуна, огірків чи меду. А ось чутливим до пилку трав дітям найбільше не щастить. Вони можуть мати перехресну чутливість до багатьох видів рослинної їжі.

СЕЗОННА АЛЕРГІЯ У ДІТЕЙ

Джерело: Shutterstock

Як же дізнатися на який саме алерген має реакцію дитина та зрозуміти які продукти харчування їй не слід вживати?


Якщо батьки підозрюють в дитини сезонну алергію, варто відразу звернутися до дитячого лікаря-алерголога. Саме він допоможе підібрати найінформативніший метод діагностики для дитини. Зазвичай – це шкірні прик-тести, які сьогодні вважаються золотим стандартом діагностики алергії. Вони відразу покажуть до якого з алергену має чутливість дитина. Але такі тести потребують підготовки.

Якщо ж дитина має симптоми алергії увесь весняний та літній період, та ще й відмовляється від вживання фруктів і овочів, лікар може порекомендувати пройти молекулярну алергодіагностику тест ALEX2. Це — сучасний алерготест, який визначає алергію до 295 алергенів та їх білків. Тест ALEX2 містить повну панель всіх відомих алергенів: пилок, пил, пліснява, алергени тварин, харчові алергени (молоко, яйця, м’ясо, фрукти, овочі, горіхи, риба тощо). Особливість такого тесту в тому, що ми можемо визначити алергію не просто до пилку чи до молока, а до їх білків. Це нам дає змогу чітко розробити індивідуальні рекомендації по лікуванню та харчуванню дитини. Також такий тест дає змогу визначити чи має дитини перехресну алергію та встановити які саме продукти необхідно виключити з раціону харчування.

СЕЗОННА АЛЕРГІЯ У ДІТЕЙ

Джерело: Shutterstock

Як можна мінімізувати вплив сезонних алергенів та як лікують сезонну алергію сьогодні?


 • Насамперед, після прогулянки на вулиці необхідно помити руки та вмитися аби змити пилок та не занести його в ніс та очі. Також рекомендовано прийняти душ, особливо перед сном.
 • Перевірте прогноз рівня пилку та обмежте прогулянки на свіжому повітрі, коли кількість пилку найбільша.
 • Тримайте вікна у Вашому домі та в автомобілі закритими, що може зменшити кількість пилку в оселі та автомобілі.

Звісно, повністю виключити контакт з пилком досить складно. І часто для того аби тримати симптоми алергії під контролем, лікар-алерголог призначить протиалергічні препарати: антигістамінні, спреї в ніс, краплі в очі тощо.


Та сьогодні ми маємо ще один дієвий метод лікування, котрий впливає саме на причину алергії – це алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Суть АСІТ полягає у введенні в організм дитини мінімальних доз алергенів, чином дитина звикає до цього алергену і на нього більше не реагує. Так організм виробляє толерантність до причинного алергену. Таке сучасне ефективне лікування підбирає лікар-алерголог індивідуально для кожної дитини.


Пам’ятайте, що симптоми сезонної алергії впливають на якість життя наших дітей, та можуть призвести до втоми, поганої концентрації уваги, порушення сну, загострення астми. Якщо Ви підозрюєте у дитини сезонну алергію, зверніться до лікаря-алерголога. Він допоможе визначити причину сезонної алергії та  розробити план лікування, який допоможе позбавити симптомів алергії на довгі роки.Р

Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм каналСтатьи по теме:


Редактор

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Поделиться:
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Наши проекты
x