Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
UA
RU
[artlabel id="263631"]
Материалы на украинском языке

Чи існує табу на вакцинацію дітей з інвалідністю? Спростовуємо поширені міфи

0
Профілактичні щеплення часто є темою для роздумів, а інколи —  і сумнівів, для батьків. Їх можна зрозуміти, адже вакцинація здебіль

Профілактичні щеплення часто є темою для роздумів, а інколи —  і сумнівів, для батьків. Їх можна зрозуміти, адже вакцинація здебільшого асоціюється з ін’єкціями й не дуже приємними відчуттями. До того ж, часто трапляються ситуації, коли батьки не отримують від медиків вичерпної інформації про вакцини та стан здоров’я дитини, що породжує багато міфів. Як наслідок, дитина залишається без щеплень і, відповідно, беззахисною перед різноманітними інфекціями, інколи — смертельними. Найбільш чутливі до таких — діти з інвалідністю. Утім, їхні батьки, на жаль, продовжують сумніватись у доцільності вакцин. Отже деякі міфи ми спростуємо просто зараз…

вакцинація дитини

Джерело: Shutterstock

Ірина Волошина
Ірина Волошина
Лікарка, докторка медичних наук, Національна консультантка ПРООН з питань вакцинації в Херсонській області

Міф 1. Вакцини пригнічують імунітет

Навпаки, вакцинація сприяє формуванню набутого імунітету щодо певного збудника інфекційного захворювання. Для того, щоб зрозуміти, як це відбувається, необхідно зрозуміти механізм імунної відповіді.

Щодня через пил, бруд, разом із їжею чи через поцілунки з іншими людьми до нашого організму потрапляють різноманітні мікроби та розпізнаються імунною системою з формуванням відповіді — імунітету. Імунна система людини здатна впізнавати велику кількість антигенів одночасно. Антиген — це те, до чого розвивається імунна відповідь. Тож «натренований» імунітет нас захищає перед щоденними викликами. Але, якщо ми говоримо про інфекційні захворювання, то саме вакцинація «тренує» наш організм для успішної протидії мікроорганізмам — бактеріям і вірусам, які викликають багато серйозних захворювань у людей. Після введення вакцина запускає відповідну реакцію організму, яка дозволяє організму дитини успішно чинити опір збудникам, якими малеча могла заразитися в навколишньому середовищі чи безпосередньо від хворої людини.

Антигени є основою вакцин. Це можуть бути ослаблені або інактивовані (вбиті) мікроорганізми, їх можуть вилучити зі збудників хвороб або отримати іншим шляхом. Наприклад, синтезувати. Зрештою всі вони сприяють виробленню імунітету — антитіл та клітин, які необхідні для боротьби з захворюваннями, проти яких їм було зроблено щеплення.


 вакцинація дітей

Джерело: GettyImages

Послабити імунну систему жодним чином вакцинація не може, адже чисельні дослідження та наукові моделювання свідчать, що імунна система здатна одночасно розпізнавати дуже велику кількість антигенів, що містяться в різноманітних вірусах і бактеріях. За оцінками вчених, вакцинація дитини одночасно запускає в дію лише 0,1% потенційних можливостей. Оскільки клітини постійно поновлюються (імунна система здатна виробляти близько 2 млрд клітин на день), вакцина ніколи не зможе пригнітити навіть частину імунної системи. Імунна система здатна виробляти стільки клітин, скільки їй необхідно.

Батькам також не варто турбуватися, що зараз наші діти отримують більше вакцин, ніж ми в дитинстві. Наразі діти отримують значно менше імунологічних компонентів — антигенів, як-от білки й полісахариди, що містяться в сучасних вакцинах, якщо порівнювати з вакцинами старого покоління. Попри те, що сьогодні діти отримують більше вакцин, дійсне число імунних компонентів, антигенів, у вакцинах зменшилося.

Міф 2. Краще не робити щеплення до року, інакше можна підірвати здоров’я дитини

Багато вакцин спеціально розроблені для захисту саме маленьких дітей. І захистити немовля вкрай важливо. Адже з появою дитини на світ з утроби матері, де вона знаходилася в стерильному середовищі, вона стикається з тисячами бактерій і вірусів. Деякі з них можуть викликати захворювання, незворотні наслідки або навіть смерть. Наприклад, наприкінці вже першого тижня життя шкіра, носоглотка і травний тракт дитини вкриті десятками тисяч різних бактерій.

Оскільки в організмі новонароджених дітей є материнські антитіла, ці діти протягом кількох місяців мають імунітет до деяких захворювань. Однак більшість немовлят не мають материнського імунітету до туберкульозу, дифтерії, кашлюку, поліомієліту, правцю, гепатиту В або гемофільної інфекції. Якщо невакцинована дитина зіткнеться з однією з них, її організм не зможе протистояти. До речі, вакцинація від цих інфекцій є так само безпечною і для немовлят, і для дітей старшого віку.

вакцинація дітей

Джерело: freepik

Міф 3. Щеплення від кору і краснухи провокують аутизм

Лікарі по всьому світу досі змушені переконувати батьків у протилежному. Хоча наукові дослідження давно вже спростували зв’язок між вакцинацією і цим захворюванням. І нещодавно оприлюднено ще одне масштабне дослідження, яке також підтвердило той факт, що вакцини КПК жодним чином не пов’язані з аутизмом. Науковці спостерігали за випадками вакцинації понад 600 тисяч дітей, які народилися в період з 1999 до 2010 року. І не знайшли жодного зв’язку.

Водночас противники вакцинації, попри докази та беззаперечні факти, продовжують поширювати тезу, що «вакцини викликають аутизм».  Ця історія — хороший кейс для тренування критичного мислення. Адже сьогодні фейки та антинаукова брехня — основні причини, чому батьки відмовляються робити щеплення своїм дітям.

вакцинація дітей

Джерело: freepik

Міф 4. Дітям із хронічними захворюваннями, ДЦП, синдромом Дауна проводити вакцинацію не можна

Навпаки, такі діти вразливі до інфекційних захворювань, які протікають для них у значно важчій формі та призводять до серйозних ускладнень.

Діти з неврологічними чи психомоторними порушеннями є особливо беззахисними і потребують вакцинації обов’язковими та рекомендованими вакцинами. Неврологічні розлади можуть «дебютувати» в будь-якому віці у вигляді різноманітних замаскованих проявів. Якщо перші симптоми ДЦП можна побачити ще до вакцинації у ранньому віці, то частина хвороб із судомами чи нервово-м’язовими порушеннями можуть проявитися під час вакцинації та співпасти у часі. Не більше того.

Розлади аутистичного спектру чи розсіяний склероз зазвичай з’являються у більш пізньому віці. Батьки «знаходять» хибний причинно-наслідковий зв’язок і припиняють вакцинувати дитину, яка залишається абсолютно беззахисною перед інфекцією. Насправді дітям із неврологічною патологією вкрай важливо отримати вчасно вакцинацію, у тому числі — проти пневмококової інфекції та грипу.

вакцинація дітей

Джерело: Shutterstock

Хронічні хвороби, такі як бронхіальна астма, цукровий діабет, і неврологічні розлади та інші, не є абсолютним або постійним протипоказанням для вакцинації. Діти із затримками фізичного розвитку, а також діти з хронічними хворобами потребують вакцинації навіть більше, ніж інші діти, оскільки їхній організм більш сприйнятливий до різних інфекційних захворювань. Вони проводять більше часу у медичних установах, де можуть контактувати з інфікованими пацієнтами й ризик «підхопити» ту чи іншу інфекцію в них вищий. У розвинутих країнах світу додаткова вакцинація забезпечується таким дітям безкоштовно.

Міф 5. Краще дитині перехворіти та отримати «натуральний» імунітет

Це хибна думка. Адже захворювання може призвести до серйозних ускладнень. Про які ускладнення йдеться? Наприклад, параліч при поліомієліті, рак печінки при гепатиті В, глухота від менінгіту, пошкодження головного мозку при захворюванні на кір тощо.

Навіть серед дорослих людей деякі хвороби вкрай небезпечні своїми ускладненнями. І, наприклад, захворювання на краснуху під час вагітності може спровокувати важкі вроджені дефекти розвитку дитини.

Водночас після вакцинації ймовірність виникнення таких важких наслідків практично дорівнює нулю.

вакцинація дітей

Джерело: Fotolia

⇓⇓⇓

Детальніше дізнатися про щеплення і те, як захистити здоров’я своїх дітей, усі небайдужі батьки зможуть під час вебінару «Щеплення дітей з інвалідністю», що відбудеться 18 березня 2021 о 14:00-16:30. Його проводить ГО «Батьки за вакцинацію» за сприяння Херсонської облдержадміністрації в межах проєкту «Посилення стійкості громад у Херсонській області», що реалізується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Великої Британії, наданої через Британське посольство в Україні. Участь у вебінарі для батьків із усіх куточків України безкоштовна. Варто лише зареєструватися⇒.

Ірина Волошина,

лікарка, докторка медичних наук,
Національна консультантка ПРООН з питань вакцинації
в Херсонській області
спеціально для порталу «Мой ребенок»


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Наши проекты