Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
[artlabel id="246218"]
 • Скидки только для наших читателей
 • Скидки только для наших читателей

5,5 — 6 місяців

0
♥ Коли починати? ♥ До прикорму готовий? ♥ Інші необхідні умови ♥ Щоденник харчування малюка та основні правила ♥ Таблиця п

прикорм у 6 місяців Коли починати?

До прикорму готовий?

Інші необхідні умови

Щоденник харчування малюка та основні правила

Таблиця прикорму

Рецепти

Малюк до півроку харчувався тільки маминим молочком. Але прийшов час вводити до раціону крихітки нову їжу! Дивитися, як дитина пробує незнайомі страви перший раз у житті, – особливе задоволення для батьків. Але початок прикорму може викликати масу питань, а помилки при введенні нових продуктів можуть спричинити проблеми зі здоров’ям.

Існують різні точки зору, з яких продуктів краще починати прикорм та що запропонувати немовляті пізніше. Рекомендація лікаря, який спостерігає вашу крихітку, у цьому випадку дуже важлива.

 з яких продуктів краще починати прикорм

Джерело: Shutterstock

Іноді (скажімо, при невеликій вазі) прикорм починають не з овочів, а з каш. Малюкам, які страждають на закрепи, дають йогурт, кефір, пюре з чорносливу. Звичайно, ви повинні слідувати основним правилам прикорму, однак пам’ятайте: щоби дитина із задоволенням їла корисні овочі, фрукти, каші, не просто годуйте її, а проявіть винахідливість, прикрашаючи блюдо якось особливо, їжте разом з крихіткою за сімейним столом.

Малюк читає ваші емоції, і, якщо для вас її прикорм – «корисна гидота», дитина теж буде плюватися броколі та цвітною капустою. Загалом, подайте приклад – полюбіть здорове харчування. Зараз саме час!

А якщо малюк на штучному вигодовуванні?

Зберегти дитині здоров’я при грудному вигодовуванні набагато легше. Хоч молочні суміші й наближені за складом до материнського грудного молока, проте повністю замінити його та забезпечити немовля всіма необхідними мікроелементами та вітамінами НЕ можуть.

Ще одна причина, чому прикорм дітям на штучному вигодовуванні вводять трохи раніше: організм вже звик отримувати суміші, тому введення інших продуктів переноситься легше.

Схеми введення прикорму до раціону дітей на грудному та штучному вигодовуванні розрізняються в основному за термінами (при штучному вводимо на 2–3 тижні раніше). Разом з лікарем вирішіть, з чого почати прикорм, а потім обережно розширюйте меню.

 з яких продуктів краще починати прикорм

Джерело: Shutterstock

Коли починати?

Мінімальний вік для початку прикорму – 6 місяців, якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні. Якщо немовля отримує виключно адаптовані суміші, рекомендується вводити прикорм на два тижні раніше – у 5,5 місяців. Іноді трохи раніше – у 5 місяців. Точний термін введення прикорму ви зможете визначити тільки разом з вашим лікарем. Починайте обережно, з половини чайної ложечки, коли крихітка подвоїть свою вагу при народженні.

Сучасні дослідження доводять, що у деяких випадках, наприклад, якщо дитина має ризик розвитку харчової алергії, введення невеликих доз потенційного алергену навіть до 6 місяців зменшує шанси розвитку несприятливих реакцій у майбутньому.

Також, якщо дитина до 6 місяців не має можливості отримувати тільки грудне годування і їй після 4 місяців додатково дають овочеве пюре та кашу, її здоров’я та розвиток залишаються нормальними, а грудне вигодовування триває довше, ніж у тих випадках, коли дітей догодовували сумішшю.

До прикорму готовий?

До моменту початку прикорму в дитини повинен зникнути захисний рефлекс, який змушує язик виштовхувати назад будь-яку їжу більш густої консистенції, ніж молоко або суміш. У кишківнику збільшується вміст ферментів, необхідних для нормального засвоєння продуктів.

 з яких продуктів краще починати прикорм, прикорм у 6 місяців

Джерело: Shutterstock

Інші необхідні умови:

 1. малюк повинен добре тримати голову і сидіти самостійно (без жодних подушок навколо);
 2. у нього повинен зникнути рефлекс виштовхування їжі, крихітка «вміє» випинати нижню губку вперед;
 3. проявляє інтерес до їжі батьків;
 4. йому виповнилося 5 місяців (якщо малюк на штучному вигодовуванні) або 6 (якщо дитина харчується маминим молочком);
 5. може продемонструвати відмову від їжі, відвертаючись від ложки;
 6. має хоча б один зуб (так природа подає знак: малюк може жувати щось більш тверде, ніж молоко).

Звичайно, з одним зубиком дитині підійде тільки ніжне пюре, а якщо ви вирішите дати шматочок яблука чи груші (почухати ясна), то не зводьте очей з дитини!

 

 

 з яких продуктів краще починати прикорм, прикорм у 6 місяців

Джерело: Shutterstock

Сучасні мами з метою безпеки використовують спеціальне пристосування – ніблер. Шматочок поміщається у спеціальний мішечок із сіточкою на ручці, і вдавитися вже неможливо. До речі, «винайшли» ніблер дуже давно: мами-селянки загортали в марлю шматочок хліба або фрукти, щоб дитина не давилася, коли вони працювали і не могли постійно тримати немовля в полі зору. Ніблер (буває з сіточкою та силіконовий) допомагає впоратися з болем під час прорізування зубів.

! ЗВЕРНІТЬ УВАГУ Однієї або навіть двох вище перерахованих ознак для введення прикорму недостатньо. Їх повинно бути хоча б 4, а в ідеалі вони повинні проявитися всі.

Якщо малюк відчуває дискомфорт через прорізування зубів, із прикормом краще почекати. Також нові продукти не вводять у період вакцинації, під час хвороби дитини та у спеку.

Але сильно відкладати початок прикорму не варто. Після півроку поживні речовини, рослинні білки, жирні кислоти, вуглеводи вже необхідні немовляті в більшому обсязі. Пізнє введення прикорму загрожує нестачею заліза та вітамінів, що може призвести до затримки росту й розвитку.

 з яких продуктів краще починати прикорм, прикорм у 6 місяців

Джерело: Shutterstock

Щоденник харчування малюка та основні правила

Обов’язково створіть щоденник, в який будете вносити інформацію, коли і який продукт ви ввели своїй крихітці. Для такого щоденника підійде звичайний датований зошит. Нові продукти треба вводити виключно у першій половині дня, невеликими порціями – для того щоб відстежити реакцію організму дитини (алергічний висип, порушення травлення). Фіксуйте всі реакції в щоденнику.

 • Перші страви прикорму обов’язково повинні бути однокомпонентними (містити тільки один продукт).
 • Пюре з двох і більше компонентів вводити можна тільки за умови, якщо не було реакції на кожну монокомпонентну страву.
 • Під час введення прикорму ви все ще продовжуєте годувати грудьми, тому не починайте давати водичку, сік або кашу із соски.

Тепер вам потрібно допаювати малюка водичкою: адже ви вводите прикорм. Але якщо почнете робити це, використовуючи пляшку із соскою, то не тільки піддасте ризику ваше грудне вигодовування, а й спровокуєте ситуацію, коли дитина буде і у два, і у три роки їсти з пляшечки. Так що давайте воду з чашки, з ложечки. Пюре і кашку – тільки з ложечки. Так, чистенькою крихітка не буде, але, чим раніше дасте дитині забруднитися, тим швидше вона навчиться їсти акуратно!

Таблиця прикорму: рекомендовані продукти для малюків 5,5–6 місяців

Таблиця прикорму: рекомендовані продукти для малюків 5,5–6 місяців

Джерело: Shutterstock

При ГВ прикорм починають вводити з 6 місяців

 • Годування грудьми на вимогу
 • Кабачок
 • Цвітна капуста
 • Патисон

Прикорм вводимо у 6 місяців. Якщо в перший тиждень реакція малюка на кабачкове пюре нормальна, то можна вводити цвітну капусту. Через два тижні за умови позитивної реакції на обидва овочі можна дати пюре з кабачка та цвітної капусти.

При ШВ прикорм вводять з 5,5 місяців

 • Адаптована молочна суміш 4 рази на день
 • Кабачок
 • Цвітна капуста
 • Картопля

Усі наступні продукти в меню малюка, що знаходиться на штучному вигодовуванні, теж вводяться на 2–3 тижні раніше, ніж дитині, що їсть мамине молоко. Перша порція овочевого пюре 1/2 ч. ложки, поступово доводите до 50 г, а в 6 місяців можна давати й по 100 г.

Таблиця прикорму: рекомендовані продукти для малюків 5,5–6 місяців

Джерело: Shutterstock

Рецепти для першого прикорму

Пюре з кабачка

Кабачок вважається одним із кращих овочів для першого прикорму – він не викликає алергію, має нейтральний смак та приємну консистенцію. А ще в ньому багато корисних вітамінів і мінералів. Хоча сьогодні ця класика прикорму вже не є таким непорушним правилом. Можливо, ваш малюк вже пробував і шматочок хліба, трохи груші або яблука. Але це він брав у вас, спостерігаючи за тим, як ви їсте. А тут – блюдо! Спеціальне. Цвітна капуста, кабачок, картопля – дійсно безпечні овочеві варіанти.

прикорм кабачок користь

Джерело: Shutterstock

Інгредієнти:

 • кабачок (свіжий або морожений) – 50 г
 • кип’ячена вода – 20 мл

Приготування:

 1. Кабачок треба очистити від шкірки й насіння, а потім дрібно нарізати кубиками.
 2. Покладіть кабачок до пароварки та готуйте 7–10 хвилин, поки він не стане м’яким.
 3. Після цього відправте кабачок у блендер. Додайте кип’ячену воду та збивайте до отримання однорідної маси.
 4. Перетріть пюре через сито, щоби позбутися грудочок.

ПОРАДА Замість води можна використовувати грудне молоко. За таким принципом готуються всі монопюре (з одного овочу) для прикорму малюка.

Пюре з патисона та кабачка

Якщо дитина добре відреагувала і на патисон, і на кабачок, то можна сміливо готувати пюре, використовуючи обидва цих овочі.

прикорм патисон користь

Джерело: Shutterstock

Інгредієнти:

 • кабачок – 60 г
 • патисон – 40 г
 • вода – 20 мл

Приготування:

 1. Патисон треба очистити та нарізати дрібними кубиками.
 2. Кабачок очистити від шкірки й від насіння та також нарізати дрібними кубиками.
 3. Відправте патисон до пароварки на 15 хвилин. Через 5 хвилин після початку його приготування покладіть у пароварку кабачок.
 4. Готові овочі помістіть у блендер, залийте водою і збивайте. Щоби у готовому пюре не було грудочок, перетріть його через сито.

Пюре з картоплі та цвітної капусти

прикорм цвітна капуста користь

Джерело: Shutterstock

Картопля – один з основних інгредієнтів у нашій традиційній кухні, і вводити її до раціону дитини варто якомога раніше.

Інгредієнти:

 • картопля середнього розміру – 1 шт.
 • цвітна капуста – 50 г
 • вода – 30 мл
прикорм картопля користь

Джерело: Shutterstock

Приготування:

 1. Картоплю вимийте, почистьте від шкірки, розріжте навпіл і залиште у холодній воді мінімум на 4 години, а краще на ніч – таким чином із неї вийде зайвий крохмаль.
 2. Цвітну капусту вимийте і розберіть на маленькі суцвіття.
 3. Картоплю наріжте дрібними кубиками.
 4. Цвітну капусту і картоплю помістіть до пароварки на 15 хвилин.
 5. Перебийте картоплю й капусту разом із водою у блендері, а потім протріть через сито.

Р

Понравилась статья? Оцените:
12345 (4 оценок, среднее: 3,75 из 5)
Мой ребенок - онлайн журнал для современных родителей Мой ребенок - онлайн журнал для современных родителей
Загрузка...
Поделиться:
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты