Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
[artlabel id="247075"]
 • Скидки только для наших читателей
 • Скидки только для наших читателей

10 місяців

0
♥ Освоєння прикорму: що це і як правильно його проводити? ♥ Ведемо щоденник улюблених страв малюка ♥ Риба в дитячому раціоні
прикорм 10 місяців

Джерело: Shutterstock

Освоєння прикорму: що це і як правильно його проводити?

Ведемо щоденник улюблених страв малюка

Риба в дитячому раціоні – яка й коли?

Правила приготування дитячих страв із риби

Таблиця прикорму: рекомендовані продукти для малюків у 10 місяців

Рецепти

У 10 місяців дитина досить самостійна і в деяких випадках вже може розповісти батькам про свої смакові побажання або як мінімум показати. Дуже важливо прислухатися до крихітки й придивлятися до реакцій її організму – не варто насильно змушувати малюка їсти ту чи іншу страву, адже в майбутньому це може призвести до негативних наслідків та харчових капризів дитини.

Освоєння прикорму: що це і як правильно його проводити?

У 10 місяців немовля вже спробувало досить багато нових продуктів та навіть їх поєднань. Якісь йому припали до душі, якісь – не дуже, але батькам обов’язково варто з цим рахуватися.

Дуже важливо, щоби батьки усвідомлено включилися у процес освоєння крихіткою прикорму і навіть на якийсь час змінили власні харчові звички та розширили смакову гаму, адже якщо малюкові давати тільки ті продукти, які йому подобаються та звичні, то це може дуже обмежити майбутні гастрономічні уподобання маленької людини.

прикорм 10 місяців

Джерело: Shutterstock

Також дуже важливо дотримуватися ряду правил, щоби процес прикорму сприймався дитиною саме як повноцінне приймання їжі, а не як гра:

 • Не варто використовувати різні гаджети під час годування. Звичайно, спокуса включити малюкові мультик або пісеньку, щоб він відволікся та машинально відкривав ротик для ложки, дуже велика, але таким чином у майбутньому нагодувати дитину без додаткових розваг буде практично нереально.
 • Також не варто співати крихітці, танцювати перед нею, влаштовувати показові виступи та читати казки. Годування – це процес приймання їжі, і тільки. Малюк повинен розуміти це.
 • Не варто квапити дитину і змушувати її з’їсти все зі швидкістю дорослих членів сім’ї. Варто пам’ятати, що для немовляти всі ці процеси нові, та й їсть він набагато повільніше дорослих.
 • Не потрібно також змушувати крихітку з’їсти все до останньої ложечки, вдаючись до вмовлянь та прийомів типу «З’їж ложечку за маму, ложечку за тата, за бабусю і за дідуся». Дитина дуже добре відчуває своє тіло й точно знає, що вона наситилася. Якщо ж її змушувати, то в майбутньому це може призвести до проблем із зайвою вагою.
прикорм 10 місяців

Джерело: Shutterstock

Коли малюк звикає до однокомпонентних страв, приходить час їх урізноманітнювати. Маленькі гурмани частенько вередують, тому матусям приходиться вигадувати різні хитрощі, щоб їх нагодувати.

Ведемо щоденник улюблених страв малюка

Щоби знайомство з новими стравами було максимально комфортним, необхідно дотримуватися кількох нескладних правил:

 1. Новий продукт потрібно давати крихітці тільки у першій половині дня – так ви зможете відстежити реакцію дитини на новинку та зрозуміти, чи немає проблем зі шлунково-кишковим трактом, алергічних або інших проявів.
 2. Під час знайомства з новою їжею малюк повинен бути абсолютно здоровим: не варто вводити нову страву, якщо у немовляти є якісь нездужання, в тому числі й реакція на прорізування зубів, краще зачекати.
 3. Якщо дитину чекає планова вакцинація, знайомство з новою стравою також варто відкласти та не давати крихітці нових продуктів за тиждень до та весь тиждень після щеплення – якщо за цей період ніяких реакцій на вакцину немає, то можна повертатися до звичного графіку знайомства з новою їжею.
 4. У віці 10–11 місяців у малюка вже досить зубів, щоби він міг їсти не тільки пюре, але й їжу шматочками. Тільки обов’язково стежте, щоби ці шматочки були досить маленькими та м’якими – це виключить небезпеку вдавитися.
 5. Не варто до року додавати в дитячу їжу сіль, а з цукром почекайте до двох років. Це допоможе дитині краще зрозуміти смак їжі, та й перетравлюватися дитячим організмом їжа буде краще.
 6. Якщо крихітка не хоче куштувати якийсь продукт, не примушуйте її. Спробуйте ще раз за кілька днів.
щоденник улюблених страв малюка

Джерело: Shutterstock

Аби краще розуміти смакові пристрасті свого малюка, заведіть щоденник прикорму – це може бути як спеціальна книжечка (її можна придбати у книжкових магазинах), так й звичайний зошит або блокнот. Туди варто записувати, який продукт спробувала крихітка, в якому віці та як вона на нього відреагувала. Обов’язково варто відзначати у щоденнику, чи була у дитини будь-яка реакція на той чи інший продукт.

Такий щоденник буде корисний і для того, щоби в майбутньому зберегти спогади про цей чудовий період життя вашого малюка, і – особливо – щоби мати можливість відстежити його смакові пристрасті, зрозуміти, чи є в нього харчові алергії та на які групи продуктів організм дитини реагує нетипово.

Риба в дитячому раціоні – яка й коли?

У 10 місяців до раціону немовляти вже можна повноцінно вводити рибні страви. Тим більше що риба є джерелом корисних вітамінів та мікроелементів, які дуже корисні для організму, що росте. Варто враховувати, що вводити рибу в раціон крихітки потрібно дуже акуратно, і, якщо є ризик реакції на цей продукт, його вживання малюком варто відкласти до 2 років.

Риба в дитячому раціоні

Джерело: Shutterstock

Для початку рибу малюкові дають не більше одного-двох разів на тиждень невеликими порціями.

Найкориснішою є морська риба – по-перше, вона насичена корисними жирами, так необхідними для активного зростання, а по-друге, в ній майже немає дрібних кісток, а значить, ризик вдавитися мінімальний.

ХЕК: з 10 МІСЯЦІВ

Цей вид риби є одним з найкращих для першого знайомства. У нього досить щільне м’ясо, яке дуже добре сприймається дитячим організмом. До того ж хека досить легко купити в українських магазинах. У цій рибі міститься фосфор, йод, залізо, а також вітаміни групи В, А, РР та інші.

ХЕК: з 10 МІСЯЦІВ прикорм

Джерело: Shutterstock

МИНТАЙ: з 10 МІСЯЦІВ

Ще один корисний та доступний вид морської риби, який точно порадує малюка своїм смаком і корисними властивостями. У минтаї дуже багато фосфору, йоду та насичених жирів, так необхідних дитині. А кількість корисних мікроелементів і вітамінів робить цю рибу не тільки дуже смачною, але й дуже корисною.

МИНТАЙ: з 10 МІСЯЦІВ прикорм

Джерело: Shutterstock

ПУТАСУ: з 10–11 МІСЯЦІВ

Ця риба має щільне м’ясо та насичена великою кількістю якісного білка, що легко засвоюється. Також путасу відрізняється високим умістом йоду та вітамінів групи В, завдяки структурі цю рибу легко і готувати на пару, і варити, і використовувати для приготування суфле.

ПУТАСУ: з 10–11 МІСЯЦІВ прикорм

Джерело: Shutterstock

ТРІСКА: з 10 МІСЯЦІВ

Тріска вважається еталонною рибою для дитячого прикорму. У ній багато фосфору, білків та відсутній шкідливий для дитячого організму холестерин. Єдиний істотний недолік тріски – наявність дрібних кісток, тому перебирати її потрібно особливо ретельно.

ТРІСКА: з 10 МІСЯЦІВ прикорм

Джерело: Shutterstock

СУДАК: з 11 МІСЯЦІВ

Ця прісноводна риба досить популярна в Україні, а її м’якоть дуже корисна для дитини, тому що містить йод, фосфор, цинк, залізо, магній та багато корисних вітамінів. М’ясо судака не викликає алергічних реакцій, що ще раз свідчить на користь введення його в дитячий раціон.

СУДАК: з 11 МІСЯЦІВ прикорм

Джерело: Shutterstock

ГОРБУША: з ДВОХ РОКІВ

Червону рибу варто давати дитині дуже акуратно. Незважаючи на всю її користь та багатий смак, дитячий організм не готовий до такого навантаження через велику кількість у ній насичених жирів і холестерину. Краще почекати з нею до двох років.

ГОРБУША: з ДВОХ РОКІВ

Джерело: Shutterstock

ЧЕРВОНА ІКРА: з ТРЬОХ РОКІВ

Безсумнівно, червона ікра є джерелом корисних елементів, вона позитивно впливає на кровоносну систему, рівень гемоглобіну, щитоподібну залозу та інші органи, але також вона дає чимале навантаження на шлунково-кишковий тракт і є сильним алергеном. Краще перестрахуватися і вперше дати малюкові на пробу ці ласощі після трьох років.

ЧЕРВОНА ІКРА: з ТРЬОХ РОКІВ

Джерело: Shutterstock

Правила приготування дитячих страв із риби

Не дивлячись на те що риба дуже корисна для дитини, вона також може нести чималу небезпеку, тому вводити її потрібно дуже акуратно. І щоб мінімізувати ризики та при цьому отримати максимум користі, дотримуйтеся нескладних правил:

 • Перші рибні страви повинні бути обов’язково приготовлені на пару або з відвареної риби. При цьому ретельно розберіть рибу на шматочки руками та перевірте, чи немає в ній дрібних кісточок, якими дитина може вдавитися.
 • Для дитячого прикорму намагайтеся використовувати тільки свіжу рибу. Якщо ж купити свіжу морську або річкову рибу немає можливості, переконайтеся, що заморожена риба відповідної якості та не заморожувалася повторно.
 • Щоби зберегти в рибі максимум поживних речовин, використовуйте те саме правило, що і при відварюванні м’яса: опускайте її вже в киплячу воду.
 • Якщо ви готуєте пюре за допомогою м’ясорубки, то пропускайте рибу через неї два рази. Таким чином, навіть якщо в м’якоті й будуть маленькі кісточки, м’ясорубка їх подрібнить.

Таблиця прикорму: рекомендовані продукти для малюків у 10 місяців

Таблиця прикорму: рекомендовані продукти для малюків у 10 місяців

Джерело: Shutterstock

При ГВ: годування грудьми на вимогу

 • Зелений горошок
 • буряк 30 г
 • М’ясні субпродукти (печінка, язик) 60 г
 • Дитяче печиво

При ШВ: адаптована молочна суміш – 2 рази

 • М’ясне пюре (яловичина, курка) 50 г
 • Йогурт 50–100 г
 • Хліб

Рецепти для прикорму

Рибне суфле

Риба – дуже корисний продукт для дитячого організму. Дуже добре, якщо ваш малюк всією душею полюбить ці ласощі. Сподіваємося, що ніжне й ароматне рибне суфле прийдеться дитині до смаку.

Інгредієнти:

 • філе хека – 50 г
 • вершкове масло – 5–7 г

Приготування:

 1. Рибне філе добре промийте та переконайтеся, що в ньому немає кісточок.
 2. Готуйте рибу на пару протягом 10–15 хвилин.
 3. Дайте рибі охолонути та подрібніть її в м’ясорубці або блендері.
 4. Візьміть вінчик, додайте до рибної суміші розм’якшене вершкове масло та поступово збивайте до утворення ніжного суфле.
Рибне суфле рецепт

Джерело: Shutterstock

Вівсяне смузі з яблуком

До 10 місяців ваш малюк напевно вже встиг спробувати і кашки, і кисломолочні продукти, і фрукти. Чому б не поєднати їх, щоби подарувати дитині нові смакові відчуття?

Інгредієнти:

 • вівсяні пластівці – 20 г
 • домашній йогурт – 30 г
 • яблуко – 30 г

Приготування:

 • Приготуйте вівсяну кашу на воді. Дайте їй охолонути.
 • У блендер помістіть охолоджену вівсянку, дрібно нарізане яблуко без шкірки та йогурт.
 • Збийте всі інгредієнти до отримання однорідного смузі.
Вівсяне смузі з яблуком рецепт

Джерело: Shutterstock

Рисова каша з гарбузом та яловичиною

Поєднання рису з гарбузом досить звичне та дуже смачне, а якщо туди додати ще й пісної яловичини, то у малюка вийде дуже смачний повноцінний обід.

Інгредієнти:

 • рис – 40 г
 • гарбуз – 40 г
 • яловичина – 50 г

Приготування:

 1. Рис промийте та поставте варитися.
 2. Гарбуз треба почистити, нарізати дрібними шматочками та додати до рису через 10 хвилин після початку готування каші.
 3. Варіть ще 10–15 хвилин до повної готовності.
 4. Яловичину промийте, злегка відбийте та приготуйте на пару, на це потрібно 10–15 хвилин.
 5. У блендер помістіть рисово-гарбузову кашу та додайте м’ясо. Збийте, щоб у пюре залишилися невеликі грудочки.
Рисова каша з гарбузом та яловичиною

Джерело: Shutterstock

Суп-пюре з двох видів капусти

Броколі та цвітна капуста дуже корисні для маленького організму, що росте. А суп-пюре на їх основі точно сподобається крихітці.

Інгредієнти:

 • броколі – 40 г
 • цвітна капуста – 40 г
 • картопля – 30 г
 • рослинна олія – ​​2 краплі

Приготування:

 1. Броколі та цвітну капусту промийте й розберіть на суцвіття.
 2. Картоплю помийте, звільніть від шкірки та наріжте дрібними кубиками.
 3. У холодну воду покладіть броколі та цвітну капусту. Через 5 хвилин опустіть у каструлю й картоплю.
 4. Варіть до готовності ще 10 хвилин.
 5. У блендер помістіть усі готові інгредієнти та влийте трохи бульйону, в якому вони варилися, додайте кілька крапель олії та збийте до пюреподібного стану.
Суп-пюре з двох видів капусти рецепт

Джерело: Shutterstock

Грушево-бананове пюре зі сливою

Фрукти обов’язково повинні бути присутніми у раціоні 10-місячної дитини. Найкраще готувати з них смачні та корисні пюре.

Інгредієнти:

 • груша – 30 г
 • банан – 30 г
 • слива – 20 г

Приготування:

 1. Грушу помити, почистити від шкірки та нарізати дрібними кубиками.
 2. Банан почистити та нарізати.
 3. Сливу помити та почистити від шкірки.
 4. Грушу запекти в духовці або в мікрохвильовій печі.
 5. До готової груші додати банан та подрібнити у блендері.
 6. Сливу розім’яти виделкою, додати до грушево-бананового пюре та перемішати.
Грушево-бананове пюре зі сливою рецепт

Джерело: Shutterstock

Р

Понравилась статья? Оцените:
12345 (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Мой ребенок - онлайн журнал для современных родителей Мой ребенок - онлайн журнал для современных родителей
Загрузка...
Поделиться:
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты