Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
UA
RU
[artlabel id="228000"]
почему ребенок кусается, ребенок кусает мамину грудь, ребенок кусает детей на площадке, что делать, если малыш кусает сверстников, агрессивное поведение ребенка, ребенок кусает игрушки

Чи можна з кашлем та соплями у дитсадок?

Old date:
Current date: 2023.09.25
New date: 2023.09.07
0
Поделиться:
Питання про кашель та соплі дуже часто постає на прийомі у педіатра. Деякі батьки не можуть собі дозволити «висиджувати» з малям вд

Питання про кашель та соплі дуже часто постає на прийомі у педіатра. Деякі батьки не можуть собі дозволити «висиджувати» з малям вдома до зникнення останніх проявів нежитю, ну а деякі обурені появою сопливих дітей у групі чи класі.

кашель, соплі, насморк, ОРВІ, ОРЗ, простуда, коли можна дитині післі хвороби в дитсадок, з соплями у дитсадок, з кашлем у дитсадок, вітряна оспа, кір, коли можна після хвороби до басейну, чи можна митися під час хвороби

Джерело: GettyImages

Відома практика педіатрів — найдовші черги на прийом припадають на вересень — жовтень та березень — квітень. Ну, з мінливою весняною погодою начебто все зрозуміло, а от чому дітлахи хворіють у теплу пору бабиного літа й не надто холодну золотої осені?

Причини хворобливості дітей восени

 1. Закінчуються літні канікули та відпустки. І діти, і дорослі на курортах і під час подорожей стикаються із силою-силенною нових мікробів, частину яких вони привозять додому як сувенір. А потім, повертаючись до звичного життя, обмінюються ними з «колегами». Хтось витримує таку мікробну атаку без шкоди для здоров’я, ну а хтось дістає болячку.
 2. Перебуваючи в дитсадку, школі, на роботі, ми найчастіше проводимо свій день у закритому приміщенні, де послідовники секти «закрий вікно, бо протяг» із великою перевагою перемагають товариство «відкрий вікно, бо нема чим дихати».
 3. Занурення у щоденні клопоти, біганину і стрес теж дається взнаки. А традиційні підходи до виховання «аби дитя не змерзло» та «аби воно не було голодне» лише поглиблюють проблему.

Звичайно, людина, яка щойно повернулася з відпустки, має купу нагальних питань на роботі і в її плани аж ніяк не вписується сидіння на лікарняному з дитиною «до останньої соплі». Як знайти баланс, щоб і власному малюкові не нашкодити, і не почуватися винним у хворобах інших дітлахів, і марно не витрачати час на сидіння вдома з нащадком, який почуває себе цілком бадьоро, от тільки кашляє зранку?

кашель, соплі, насморк, ОРВІ, ОРЗ, простуда, коли можна дитині післі хвороби в дитсадок, з соплями у дитсадок, з кашлем у дитсадок, вітряна оспа, кір, коли можна після хвороби до басейну, чи можна митися під час хвороби

Джерело: GettyImages

Коли дитина буде незаразною після хвороби?

Частіше за все картина ГРЗ розвивається за наступним сценарієм. Малюк стає млявим, вередує, в нього з’являється прозора їдка рідина з носа, внаслідок чого починається чхання й покашлювання. Можливе підвищення температури тіла, біль у горлі та інші симптоми. Саме у цей період пацієнт є найбільш небезпечним для оточуючих.


Переважна більшість сезонних респіраторних інфекцій викликана вірусами, а з ними наш організм вміє доволі добре справлятися. Тож за 3–5 днів температура нормалізується, до малюка повертається його звична активність, покращуються настрій та апетит. При цьому виділення з носа густішають і набувають жовтого чи зеленого забарвлення, кашель стає більш вологим і глибоким. Цей факт дуже засмучує матусь і бабусь, хоча насправді свідчить скоріше про те, що дитина одужує.

Справа в тому, що, коли імунітет виграв битву з вірусом, настає час для «прибирання поля бою». До слизових носа та горла вирушають мільйони нейтрофілів — білих клітин крові, які масово поглинають і перетравлюють рештки вірусів, уражені ними клітини, часточки загиблих тканин… Виконавши свою місію, нейтрофіли гинуть і надають рясному слизу, що також покликаний змити бруд із носа й горла, різних відтінків жовтого та зеленого.

Процес повного відновлення слизових оболонок може тривати досить довго — від 1 до 3 тижнів. Отже, нежить і кашель також можуть затягуватися. Це нормальний природний процес, який неможливо прискорити жодним диво-засобом.

То коли ж малюк перестає бути заразним? При звичайних ГРВІ — за 4–5 днів від початку хвороби, при грипі — за 5–7 днів. Після цього певний час вірус ще може виділятися в деяких осіб у дуже незначних кількостях, проте частіше за все ймовірність заразити оточуючих доволі низька.

Безпечний кашель

Є певні ознаки, за якими можна з високою вирогідністю сказати, що головна небезпека минула і дитя одужує. Це вологий глибокий кашель та/або жовті чи зелені густі виділення з носа, що турбують переважно у першій половині дня. При цьому загальний стан малюка цілком задовільний: він активно грається, веселий, проситься гуляти і не розуміє, чому його в черговий раз потягли до лікаря. У такому випадку єдиним протипоказанням до відвідування школи і садочка можуть бути якісь особисті причини.

кашель, соплі, насморк, ОРВІ, ОРЗ, простуда, коли можна дитині післі хвороби в дитсадок, з соплями у дитсадок, з кашлем у дитсадок, вітряна оспа, кір, коли можна після хвороби до басейну, чи можна митися під час хвороби

Джерело: GettyImages

Коли дитині можна після хвороби на вулицю?

 • Відповідь на це питання може бути лише одна: коли самопочуття дитини та погодні умови дозволяють. Наприклад, ваш півторарічний малюк краще спить на вулиці у візочку, температура у нього не надто висока, та й ви не проти провітритися. У такому випадку свіже осіннє повітря піде йому лише на користь.
 • Якщо ж ви знаєте, що ваш трирічний крутько не проминає жодної калюжі, мабуть, гуляти навіть із невисокою температурою не варто. Якщо школярик занудьгував під час хвороби в чотирьох стінах, ви можете пройтися у парку, але велосипед чи самокат залиште вдома, та й розважальні центри краще відкласти на потім.
 • У дощ із вітром теж краще не виходити без зайвої потреби.
 • Головне — слідкувати, щоб малюк був одягнений відповідно до погоди і не спітнів.

Коли можна до басейну?

Щоб відвідувати спортивну секцію та басейн, має пройти мінімум 3–4 дні після нормалізації температури, відновитися дихання носом і щезнути млявість і втомлюваність. Звісно, покашлювання чи напівпрозорі виділення з носа кілька разів на день не є перешкодою для улюблених занять.

Чи можна митися під час хвороби?

Не лише можна, але й треба! Адже шкіра крім захисної виконує ще й видільну функцію, тому її періодично слід очищувати, особливо якщо відбувається активне потовиділення. Звісно, не треба тягти дитя до ванної, коли в нього висока температура, озноб і малюку хочеться лише лежати. Лише дискомфорт під час роздягання та приймання душу може бути тимчасовим протипоказом до миття.

Голову також можна мити, орієнтуючись лише на самопочуття маленького пацієнта і забрудненість волосся. Часи, коли підлога у хаті була земляна і промерзала взимку, давно минули. А в сучасній квартирі чи приватному будинку малюкові навряд чи загрожує переохолодження.

Єдине, не слід довго розпарюватися у ванній, бо це може посилити набряк слизової носа.

Не слід боятися того, хто був кілька днів на лікарняному і лякає всіх старечим кашлем зранку! Боятися треба того, хто чхає, має червоні очі і розтерту шкіру під носом, тобто того, хто щойно захворів

кашель, соплі, насморк, ОРВІ, ОРЗ, простуда, коли можна дитині післі хвороби в дитсадок, з соплями у дитсадок, з кашлем у дитсадок, вітряна оспа, кір, коли можна після хвороби до басейну, чи можна митися під час хвороби

Джерело: GettyImages

Якщо дитини перехворіла на інфекційну хворобу?

Для кору, вітрянки, скарлатини, кишкових інфекцій є певні правила щодо дозволу відвідувати дитячий колектив. Деякі з них цілком застаріли і потребують перегляду, як-от при скарлатині, але більшість є цілком розумними і їх слід обов’язково дотримуватися. Наприклад, при вітрянці хворий має бути ізольований щонайменше 5 днів після останніх висипань, при дизентерії — до отримання результатів контрольних посівів після лікування. Тому після подібних недугів у вас цілком справедливо вимагатимуть довідку від лікаря.

Медсестра дитячого закладу і навіть вихователь чи вчитель у разі виникнення підозри на інфекційне захворювання в дитини мають право виміряти температуру, оглянути шкіру та горло, після чого негайно повідомити батьків і спрямувати їх до лікаря. Деякі мами й тата обурюються, мовляв, чого це вихователька ставить нам діагнози. Але убезпечення інших дітей від потенційного зараження також входить в обов’язки педагога, тож краще отримайте довідку, що оті рожеві плямки на щоках у малечі — алергія, а не кір.

У випадку звичайної застуди довідка вам знадобиться хіба що для виправдання відсутності у школі чи на заняттях у гуртках.

Коли все-таки до лікаря?

Обов’язково звертайтеся по медичну допомогу, якщо:
• температура не нормалізувалася за 5 днів;
• самопочуття дитини не покращилося або погіршилося за 4–5 діб;
• після відчутного покращення загальний стан погіршився, знову піднялася температура;
• кашель супроводжується задишкою, болем у грудній клітці, заважає спати або їсти, викликає блювання;
• з’явився біль у вусі;
• звичайні жарознижуючі на основі парацетамола та ібупрофена недостатньо ефективно знижують температуру;
• є інші симптоми, яких раніше ніколи не спостерігалося.

кашель, соплі, насморк, ОРВІ, ОРЗ, простуда, коли можна дитині післі хвороби в дитсадок, з соплями у дитсадок, з кашлем у дитсадок, вітряна оспа, кір, коли можна після хвороби до басейну, чи можна митися під час хвороби

Джерело: GettyImages

Коли ж можна до садочка?

На це питання не можна відповісти однозначно. По-перше, малюк має бути не заразним, а по-друге, відвідування школи чи дитсадка не повинне зашкодити йому особисто. Адже нашарування інших інфекцій може спровокувати ускладнення: невміння самостійно вчасно почистити носика призведе до засихання слизу та подразнення шкіри обличчя.
Отже, відвідувати колектив після хвороби можна, якщо:

 • дитина не є заразною (дивіться вище);
 • температура та самопочуття нормалізувалися;
 • нежить чи кашель не надто впливають на звичний ритм життя малюка, не заважають їсти, спати тощо;
 • дитя вміє самостійно почистити носика, користуючись серветками, або вихователь готовий допомогти у цьому;
 • протягом робочого дня немає потреби приймати медикаменти або персонал навчально-виховного закладу погоджується їх давати.

Було б також чудово, якби у групі чи класі регулярно проводилося провітрювання та вологе прибирання, дітей частіше виводили на прогулянку і забезпечували легкий доступ до питної води. Та ще краще було б, мабуть, якби батьки спокійно реагували на залишковий нежить і кашель інших дітей.

Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.Понравилась статья? Оцените:
12345 (29 оценок, среднее: 4,14 из 5)
Загрузка...
Поделиться:
Читайте другие свежие материалы в блогах украинских мам и пап
Наши проекты