Мой ребенок — онлайн журнал для современных родителей Сайт для родителей и будущих мам. У вас есть вопросы о материнстве, воспитании ребенка или подготовке к родам? У нас есть ответы на все! Куча практических советов и отзывов от реальных мам. Что сделать обязательно, а чего лучше не делать – мы подскажем. Мой Ребенок — портал успешных мам в Украине!
UA
RU
[artlabel id="279298"]
Школьник

Першокласник просить власний телефон: потрібен чи ні? 

0
Влітку 2023 року організація ЮНЕСКО презентувала велику доповідь про гаджети в школах. Експерти наполягають: телефони в школах треб�

Влітку 2023 року організація ЮНЕСКО презентувала велику доповідь про гаджети в школах. Експерти наполягають: телефони в школах треба заборонити, адже вони шкодять успішності, погано впливають на самоконтроль та емоційну стабільність, посилюють тривожність у дітей. З 1 вересня у Львові ініціювали заборону на використання мобільних телефонів під час уроків, але після обурення батьків про те, що у воєнний час вони мають бути завжди на зв’язку із дітьми, заборону змінили на рекомендацію.

школяр, хлопець

Джерело: Freepik

Як взагалі правильно обрати перший гаджет для дитини? Яким він має бути: телефон, смартгодинник чи взагалі кнопковий телефон? Що таке цифрове передозування і чим воно небезпечне для дітей? Про це розказуємо у сьомому епізоді подкасту “Хороших батьків не блокують” від #stop_sexтинг у співпраці з The Ukrainians Media. Запрошеним експертом стала Катериною Сердюк — дитячий та перинатальний психолог: https://li.sten.to/z9pkthgd 

Катерина Сердюк
Катерина Сердюк
Дитячий та перинатальний психолог

Чи потрібно першокласнику вже мати власний смартфон?

Перше, з чого потрібно почати — це визначити мету, яку ви ставите перед собою. Навіщо дитині цей смартфон: щоб тримати з нею зв’язок, щоб вона проходила розвиваючі ігри чи дивилася освітні відео тощо. Коли ви визначили мету, ви можете зрозуміти, яким саме має бути гаджет: смартгодинник, кнопочний телефон чи смартфон. Для навчання краще обирати планшет, ноутбук чи комп’ютер.

Якщо ми говоримо про смартфон, який має достатньо багато функцій, то перша небезпека, з якою стикається дитина, це вільний доступ в інтернет. Наприклад, до шкільного віку дитина імпульсивна, і якщо ми даємо гаджет дитині в 4-5 років, це може дуже сильно нашкодити, тому що дитина точно не зможе себе контролювати. Ближче до шкільного віку у дитини вже більш розвинені психічні функції: рефлексія, вміння, зупинитися в чомусь. 


Просто так давати дитині гаджет і казати: “Користуйся та розвивайся” — це, звичайно, небезпечно, але це може бути безпечно, якщо ви заздалегідь підготували дитину, обговорили певні правила, напрацювали тактику поведінки тощо.

Наступний важливий момент, це, приклад, який ви подаєте дитині і як ви з цим гаджетом обходитесь. Взагалі покупка гаджета дитині — це найкращий момент більше почати говорити про онлайн-безпеку або навіть підписати сімейну угоду, де є правила як для дітей,так і для дітей: що можна робити в онлайні або з гаджетом, скільки часу, де він буде знаходитися вночі (подалі від спальні).  

За якими ознаками можна зрозуміти, що дитина готова вже мати перший смартфон?

По-перше, батьки мають бути готові до цього, готові дати дитині базові знання. Друге, в чому дитина має бути готова, це довільність, тобто здатність володіти собою. Якщо ми говоримо про розвиток психічних процесів від нижчих до вищих, то вищі психічні процеси починають формуватися від шкільного віку, молодшого і старшого. Наприклад, дитина вже може прийти додому зі школи, і замість того, щоб гратися, вона може сісти,  контролювати емоційно-волеву сферу, і сісти робити домашнє завдання. Другий момент – це рефлексія, коли дитина може аналізувати. І в принципі, це про критичне мислення. Адже ми, як батьки, можемо захистити гаджет, але не усі батьки такі ж свідомі у школі. Тому дитина просто може побачити щось на смартфонах своїх друзів. Ось для таких ситуацій дитині потрібно вміння аналізувати та мислити критично.

школярка ,дівчинка

Джерело: Freepik

Зараз школи часто створюють чати класів у різних месенджерах. Що робити, якщо у вас дитина першокласник, і він хоче долучитися до чату?  

Якщо є можливість, потрібно проговорити ці моменти на батьківських зборах: чому це не корисно. Створювати ці чати на батьків, а не на дітей. Якщо чат все-таки створений на дітей, то батькам варто контролювати цей процес.

Загалом я підтримую думку про те, щоб домовитися з вчителем, з іншими батьками, щоб, наприклад, не давати першачкам у користування смартфони. А для зв’язку використовувати кнопочний телефон чи смартгодинник.

За якими ознаками можна зрозуміти, що дитині вже забагато телефону?  

Перше — це коли ми бачимо перезбуджену дитину, це агресія, розсіяність уваги,  замкнутість. Тому важливо спочатку ставити обмеження.  Кожна вільна хвилина в гаджеті, це перенавантаження, тобто дитина не може контролювати свій час. Це також може бути істерика, поганий сон або забагато сну. Щодо сну: ми завжди звертаємо увагу для дітей будь-якого віку і для дорослих,  що бажано, щоб телефон заряджався не в спальні,  бо він може вібрувати, надходять світлові сигнали,  від цього ми прокидаємось. 

Як позбутися надмірної прив’язаності до гаджета,  коли він забирає багато енергії в дитини?

Перше — це бути прикладом. Дитина бере приклад у першу чергу з батьків.  Якщо у батьків гаджет на першому місці, то дивно очікувати від дитини іншої поведінки. 

Друге — це обмеження і ведуча роль. Батьки мають контролювати цей процес, бо для дитини важливі  саме батьківські кордони. Батькам слід організувати, умови, для того, щоб у дитини було ще щось цікаве: секції, гуртки, спорт, мови, дозвілля. Дитині потрібно відкривати цей світ.

І що ще важливо — це говорити про цінності. Якщо це норма — сидіти постійно з телефоном для мами й тата, то і для дитини це норма. Тому потрібно пам’ятати про оці цінності, про те, що ми є прикладом. І оцю норму ми даємо дитині в сім’ї. Звичайно, що в підлітковому віці вона ці норми перегляне ще 150 разів, однак цю базу ми закладаємо. 

дівчинка

Джерело: Freepik

 

Головні поради для батьків про перший смартфон для дитини:

  • Запитайте себе: навіщо дитині цей смартфон? Задайте собі питання, що ви хочете, щоб дитина там робила: тримала з вами зв’язок, проходила розвиваючі ігри тощо. Коли ви визначитеся з метою, буде зрозуміло, який гаджет придбати дитині: смартчаси, кнопочний телефон чи смартфон.
  • Цінно буде погодити правила, коли та де можна користуватися смартфоном. Наприклад, не варто брати смартфон за стіл під час їжі, краще відкласти його, якщо вся родина зібралася, аби провести час разом, або коли дитина переходить дорогу тощо.
  • Якщо ви хочете, щоб дитина менше часу була онлайн, варто пам’ятати декілька моментів. По-перше, зверніть увагу на себе: де лежать ваші ґаджети, коли ви їсте і спілкуєтесь з родиною, бо діти — наше дзеркало. По-друге, будьте готові до синдрому “відміни” — емоційної реакції дитини. Від появи смартфона в дитини потрібно проговорювати правила та обмеження, щоб сформувалася звичка.
  • Зрозуміти, що дитина забагато часу проводить онлайн, можна за такими ознаками: перезбудження дитини, агресія, розсіяність уваги, замкнутість, відсутність інтересу до усього, крім гаджета.
  • Спеціалісти рекомендують для дітей молодшого шкільного віку проводити час онлайн до 2 годин на день, використовуючи програми батьківського контролю та/або під наглядом батьків.
  • Батькам важливо на початку налаштувати часові обмеження у всіх соцмережах та іграх, якими користується дитина, бо їхні алгоритми створені таким чином, аби користувач проводив більше часу в мережі та споживав більше реклами. Нагадаємо, що реєстрація у більшості соцмереж дозволена для дітей від 13 років.

Спецпроєкт створено за мотивами подкасту “Хороших батьків не блокують” від громадської організації #stop_sexтинг. Епізод 7 “Мій першокласник просить власний телефон”, експерт Катерина Сердюк — дитячий та перинатальний психолог: https://li.sten.to/z9pkthgd


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Наши проекты